Arama sonuçlarınız
Şirket Kurmak | Şirket Nasıl Kurulur?

Şirket Kurmak | Şirket Nasıl Kurulur?

Bir şirket nasıl kurulur, sorusu sıkça sorulmaktadır. Bir iş fikriniz ve planınız var ve bunu hayata geçirmek için şirket kurmak mı istiyorsunuz? O halde öncelikle hangi tip şirket kuracağınıza karar vermeniz gerekmektedir. Hangi tip şirketin size uygun olduğuna karar verdikten sonra şirket kurmak için gerekenler yerine getirilmelidir. Bir şirket kurmanın maliyeti seçeceğiniz şirket tipine göre değişkenlik gösterecektir. Öncelikle şirket kurmak için neler gerekli olduğunu öğrenmeniz gerekmektedir. Tescil, noter, vergi gibi işlemleri yerine getirdikten sonra şirketinizi birkaç gün içerisinde kurabilirsiniz. Şirket kurmak aşamasında karar vermeniz gereken en önemli nokta hangi tür şirket kuracağınızdır. Sıfırdan şirket kurmak çok kolay bir iş değildir. Şirketi kurduğunuz ofisinizin adres ve telefon bilgilerini hazır bulundurmanız gerekecektir. Plaza Cubes’den sanal ofis hizmeti alarak şirketiniz kurulduğunda ofisinizi de hazır hale getirebilirsiniz. Sanal ofis hizmetinin imkanlarından yararlanarak hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz.

Şirket Kurmak

Şirket Tipleri

Şirket kurma aşamaları incelendiğinde en başlıca hususlardan birinin şirket tipine karar vermek olduğunu görmekteyiz. Şirket tipinin Limited veya Anonim olmasına göre şirket kurma aşamaları da değişecektir. Minimum sermaye anlamında limited şirket avantajlıdır. Anonim şirket olduğu zaman, ortaklar sadece belirttikleri sermaye payları ile şirkete karşı sorumludurlar. Limited şirket de ise ortaklar taahhüt ettikleri esas sermaye paylarını ödemekle yükümlüdürler. Limited şirkette ortaklar şirket borçlarından sorumlu değillerdir. Anonim veya limited şirket kurmak arasındaki en belirgin fark sermaye miktarlarıdır. Günümüzde limited şirket kurmanın maliyeti en az 10.000TL’dir. Bir anonim şirket kurmak için ise alt maliyet 50.000TL’dir. Şahıs şirketi nasıl kurulur sorusu ile çok fazla karşılaşılmaktadır. Şahıs şirketi tipleri; adi şirket, kolektif şirket, adi komandit şirket olarak ayrılmaktadır. Şahıs şirketi nedir diye soracak olursanız; birey olarak kurulabilen, ortakların sorumluluklarının sınırsız oldukları şirketlerdir. Şirket kurma aşamaları başında şirket tiplerini inceleyip hangisinin size uygun olduğuna karar vermeniz gerekmektedir.

Şirket Kurma Aşamaları

Şirket kurmak için adım atmaya başladığınızda sermayenizi belirlemeniz gerekmektedir. Sermaye ve ortaklıklara göre de hangi tip şirket kuracağınıza karar verebilirsiniz. Sermayenin şirketin para kazanana kadar hayatta kalmasını sağlayacak kadar olması beklenmektedir. Eğer ilk aşamada alınacak cihazlar, makinalar vb. varsa sermayenin olabildiğince yüksek olmasında yarar vardır. Yeni şirket kurmak için sermayenizi belirledikten sonra eğer bir bireysel limited şirket ise, kira ve mali müşavir ücreti haricinde, evrak işlemleri 1500-2000 TL civarında olacaktır. Anonim şirket kuruluşlarında belirtilen sermayenin dörtte birinin şirket kurulumundan evvel bankaya yatırılmış olması beklenir. Şirket tipine de karar verdikten sonra ilgili ticaret odasına kayıt yaptırmak ve ilgili vergi dairesinden mükellefiyet açtırmak gibi iki tescil işlemini tamamlamanız gerekmektedir. Şirket kurmak için gerekenler bununla sınırlı değil. Şirket merkezi olarak adres belirtmeniz gerekmektedir. Bu noktada Plaza Cubes şirket kurmak konusunda size benzersiz bir hizmet sunmaktadır. Sanal ofis hizmetinden yararlanarak şirketiniz için adres ve telefon numarasına sahip olabilirsiniz.

Şirket Kurmak

Şirket Kurmak ve Sorumlulukları

Şirket kurmak için vergi numaranız belirlendikten sonra bazı sorumlulukları yerine getirmeniz gerekecektir. Noterde ana sözleşme bastırarak imzalamanız gerekmektedir. Ardından mali müşavire şirket kurmak için yetki vermeniz gerekmektedir. Aldığınız vergi numarası ile bankada şirketiniz adına hesap açtırmanız zorunludur. Sermayenin dörtte biri hesaba yatırıldıktan sonra şirket kurulana kadar bu miktar banka tarafından bloke edilir. Şirket kurmak için gerekenler tamamlandıktan ve şirket kurulduktan sonra banka blokajı kaldıracak ve paranızı kullanabileceksiniz. Mali müşaviriniz tarafından ilgili ticaret odasına şirketinizin kaydının yapılması gerekmektedir. Belgelerde eksiklik olmadığı takdirde ticaret odası işlemleri kısa sürede tamamlanır. Ticaret odası kaydı tamamlandıktan sonra noterden imza sirküleri çıkarmak gerekecektir. Mali müşavir vergi levhasını çıkarma işini hallettikten sonra şirketiniz kurulmuş olacaktır. Şirket kurmak için ofis kiralama masraflarından kaçınmak adına, Plaza Cubes sanal ofis veya hazır kiralık ofis hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

(Visited 1.647 times, 1 visits today)

Listeleri Karşılaştır