Arama sonuçlarınız
sosyal medya

Sosyal Medya

Sadece 60 Saniye…

Evet 60 saniye… Sadece 60 saniyede işiniz ters yüz, hayatınız alt üst olabilir… Ya da 60 saniye sonrasında milyonların kalbini kazanabilir, deyim yerindeyse “işinizi patlatabilirsiniz”.

2014 yılı sosyal medya kullanımları için hazırlanan bir infografiğe göre:

1 dakikada sosyal medya istatistikleri

Burada sosyal medya araçlarının sadece bir bölümü yer alıyor. Sadece saniyelik etkileşimden söz ediyorum. Liste uzayıp gidiyor.
Sadece 1 dakika, sadece 60 saniye… Bunun günün sonunda, ayın sonunda, yılın sonunda nereye vardığını hesaplasak sıfırları yaz yaz bitmez… Dakikada atılan tweet sayısına göre 1 yıl içinde atılan tweet sayısını hesapladığınızda çıkan rakam… Katrilyon mu o?

145.591.200.000.000.000

Sosyal medya karmaşık geliyor, neyin ne olduğunu, farklarını, hangi sosyal medya aracını kullanmanız gerektiğine karar veremiyorsanız, yukarıdaki verilerin size neler söylediğini basit bir şekilde anlatan başka bir infografik:

Cümlelerle sosyal medya

Şimdiye kadar sosyal medyaya sırtınızı döndüyseniz, artık bu gerçekle yüzleşme vakti: Tek bir tıklama ile ya sizin markanızın görünürlüğü artacak ya da rakiplerinizin… Maalesef bu kadar vahim! Klasik pazarlama yöntemleri kullanarak belki de 3 saniyede kazandığınızı düşündüğünüz o müşteriler, tek bir tıkla bir de bakmışsınız rakibinizin sadık bir müşterisi oluvermiş.

Bundan sonra yolda, yemekte, kafede, parkta, dolmuşta… Yanınızda biri akıllı telefonuyla uğraşırken bunları iyi düşünün… Ya bu sanal dünyayı anlayacak, sanal verileri doğru yorumlayacak ve rakiplerinizi geride bırakacaksınız ya da sonunda pişman olacaksınız… Çünkü sosyal medyayı görmezden gelir ya da etkili bir şekilde kullanmazsanız, oyun dışı kalırsınız. Geleneksel pazarlamayı bir kenara atmanızı kesinlikle önermiyorum. Onun yarattığı etki ve yaşattığı deneyim tartışılmaz. Ama sosyal medya dışında kalıp pazarlama planınızı yarım bırakmayın diyorum.

Sosyal medyayı kullanmak yeterli değil. Orada oluşan ham veriyi de doğru yorumlamak önemli. Binlerce kişi sayfanızı beğenmiş, içeriklerinizi paylaşanlar var, yorum yapanlar var… Evet ama bu ne demek? Yine dönüp dolaşıp geldik “kim, kiminle, nerede, ne zaman, ne yapmış, neden yapmış, kim görmüş, ne demiş” sorularının cevaplarına… İşte bu cevaplarda markanızla, ürünlerinizle ilgili birebir kullanıcıların ya da kullanıcı adaylarının düşünceleri, onu kullanmayanların nedenleri, kullanabilecekleri nasıl kendi müşteriniz yapabileceğinizin ipuçları saklı. Evet müşteri velinimettir. Eğer onu nasıl mutlu edeceğinizi bilirseniz kalkıp Fizan’dan sizin markanız için gelir. Yeter ki ne istediğini, neye ihtiyacı olduğunu, ne hissettiğini bilin. Bunca rakam, bunca veri… Baş edemem derseniz bunu sizin için yorumlayacak şirketler ile çalışabilirsiniz.

“Gerçek değerini bilir ve doğru yorumlarsanız veri, şirketinizin sahip olduğu en önemli varlıktır.”

Sevilen, tercih edilen marka olmak, doğru mesajı, doğru kişiye, doğru şekilde, doğru yerde ve doğru zamanda iletmek… Hepsi, bir de sosyal medyada etkili bir şekilde var olmanızdan, ardından elde ettiğiniz verileri doğru yorumlamaktan geçiyor. Çünkü günün sonunda tüketici kullandığı her bir üründen ya da aldığı her bir hizmetten “daha iyi bir deneyim” yaşamayı bekliyor.

Diğer tüm çalışmalarınızın yanı sıra sosyal medyaya da kulak verin derim… Oradaki fısıltıların sizi nereye götürebileceğini tahmin bile edemezsiniz…

(Visited 17 times, 1 visits today)

Listeleri Karşılaştır