Arama sonuçlarınız
is-hayati-2018

2018 Yılında İş Hayatında Gerçekleşmesi Beklenen Trendler

Birçok trend; alışkanlıklar, teknoloji, insanın kendi varlığına ve sağlığına zamanla daha fazla önem vermesi ile birlikte değişiyor ve gelişiyor. Haliyle, günün büyük bir kısmını ofiste geçiren herkes için çalışma alanı seçimleri ya da çalıştığı sektördeki konumu da bu trendlerle birlikte değişiyor.

Sağlıklı yaşam konseptinden, çalışanların daha keyifli ve verimli çalışmalarını sağlayacak ofis çeşitlerine, teknolojinin iş hayatına olan etkisi ve kadının iş hayatındaki yeri ile ilgili 2018’de gerçekleşmesi beklenen trendler ile ilgili detayları sizler için bir araya getirdik.

1. Sağlıklı Yaşamı Destekleyen Ofis Trendleri

Şirketlerin gelişimi, büyümesi çalışanlara ve çalışanların verdiği emeğe bağlıdır. Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin, her zaman o teknolojiyi doğru bir şekilde kullanacak bir beyin gücüne ihtiyaç vardır. Bunun bilincinde olan tüm büyük şirketler, ofis mimarisini ilgilendiren konuları yatırım planlarının içerisine almaya başlıyor. Çünkü bir şirket, sahip olabileceği ve sahip olduklarını kendi bünyesinde tutabildiği yetenekler kadar iyi ve başarılı olur.

İşteki performansın optimize edilmesindeki en önemli faktör, sağlıktır. Sağlık ve sağlıklı yaşam konseptleri, 2018 yılında daha fazla ön plana çıkacak. Biyolojik ofis tasarımı, çalışma masaları, sağlıklı beslenme programları, fiziksel hareketi artırmaya yönelik faaliyetler; iş yeri tasarımında öncelikli olmaya başlıyor.

2. Çalışanların Daha Fazla İletişime Geçmelerini Sağlayan Ofis Trendleri

atelier-vancouver

L’Atelier, Vancouver

İnteraktif çalışmaya dayalı bir ortam denilince, son zamanlardaki popülerliği ile ilk akla gelen ofis trendi, coworking çalışma alanları oluyor. Coworking çalışma alanları, kendi yapısı itibariyle çalışanların -aynı şirkette ve pozisyonda olmamalarına rağmen, birlikte iletişime geçmelerini ve fikir alışverişi yapmalarını sağlıyor.

coollabore-coworking

Coollabore

Birkaç yıldır, trendi giderek artmaya devam eden coworking çalışma alanlarının tercih edilme oranlarının, 2018 yılında daha fazla artması bekleniyor.

sun-plaza-coworking-ortak-calisma-alani

Plaza Cubes, Sun Plaza, İstanbul

3. Esnek Çalışma Şeklinizi Destekleyen Ofis Trendleri

Birlikte çalışmayı konsept edinen coworking çalışma alanları, herkesin kullanımına açık ve sahiplenilmeyen masa ve sandalyeler ile oluşturulan ofis çeşitlerinin artması; iş yerinde esnek çalışma ortamlarının çeşitliliğinin artmasını da destekliyor.

Teknolojinin hızla geliştiği ve bilgi paylaşımının yoğun olarak yaşandığı bir ortamda yaşıyoruz. Paylaşımların, mektuptan dijitalleşmeye dönüştüğü böyle bir dönem geçişinde, geleneksel bir ofis trendinde sabit kalmak; yenilikçi hiçbir şirket için mantıklı bir seçim olmayacaktır.

Ofis sınırları içerisinde bulunan her bireyin -bazı konularda özellikle işletmelerin- kendilerini daha iyi yönetmeleri, iletişim kurmaları ve fikirlerini paylaşmaları için, bu bilgilerin geleneksel hiyerarşik -eski ofis standartlarından- yapılarının dışına akması gerekiyor. Ancak bu şekilde bilgi akışı engelinden kurtulabilirler. Özellikle günümüz teknolojisinde, bu bilgi akışının ne kadar önemli ve kendi akışında ne kadar sağlam ve hızlı bir şekilde ilerlediğini varsayarsak; bu durumun önemi kolaylıkla anlaşılabilir.

2018 yılı içerisinde bu esnek çalışma alanlarının ne kadar değişeceğine ve seviye atlayacağına şahit olabilirsiniz.

Her işletme, daha kolay inovasyon sağlanan ve çalışanlarının daha huzurlu, iletişime açık ve bağlantılarını güçlendirebileceği yerlerde çalışması ve konumlanması için tüm planlamalarını bu doğrultuda gerçekleştirmeye başlıyor.

4. Liderlik Özelliğine Sahip Bir Kültür Giderek Çoğalıyor

Alanı ne olursa olsun tüm organizasyonların bir misyonu, vizyonu ve günün sonunda elde etmek istediği bir amacı vardır. Kişisel olarak değil, (tabi ki bireysel olarak liderlik özelliklerine sahip insanların bir araya geldiği) izlediği stratejiler ve yarattığı etki ile birlikte liderlik özelliğine sahip işletmelerin sahip olduğu çalışma alanları, daha çok markalarına özgü nitelikler taşıyor olacak.

getty-images-chicago-office

Getty Images, Chicago

İşletmenin misyonu ve vizyonu ne ise; şirketin tasarımı da bu hedeflerin kimlik kartı niteliğinde, onu daha iyi simgeleyen bir unsur olacak.

unicef-branded-office

UNICEF, Nepal

5. Açık ya da Kapalı Sınıflandırmasının Çok Daha Ötesinde

Yıllardır süre gelen bir tartışma: “İletişime açık bir ofis mi tercih edilmeli yoksa bireyler arası iletişimi kısıtlayan bir ofis mi tercih edilmeli?”

Bu sorunun cevabı o kadar değişken ve işletmenizin hangi sektörde olduğu ile ilgili ki, tek bir yanıtı olması mümkün değil.

open-close-office-2

Eğer finans sektöründe iseniz, belki açık ofis alanlarınız olmalı fakat  günün büyük bir bölümünde sessizliğe ve odaklanmaya ihtiyacınız oluyor; ya da veri gizliliğine dayalı işlemler için gerçekten yalnız olmanız gerekiyorsa; o zaman sizlere açık ofis önerilerinin yapılması pek gerçekçi ve faydalı olmayacaktır. Fakat 2018 yılında tüm kapalı ofis odalarında, duvarların yerine cam materyali tercih edilmeye başlayacak gibi görünüyor.

İhtiyacınız olan sessizliğe ve gizliliğe bu ofislerde sahip olabilecek ve duvar yapısının vermiş olduğu karamsar havadan da arınmış olacaksınız.

6. Siri ve Alexa ile Henüz Tanışmadıysanız, 2018 Sizin Yılınız

2018 yılı içerisinde teknolojinin doğru kullanımı ile başarı ve verimliliğin artacağı bekleniyor. Kablolu ya da kablosuz bağlantısı olan cihazlar, giyilebilir teknoloji ve akıllı telefonlar; iş yerlerinde giderek kullanımı artan teknolojiler olmaya başlıyor.

Siri ve Alexa, her ne kadar sanal olsalar dahi, akıllı sistemleri ile gerçek bir asistanın yapabileceği birçok hizmeti verebiliyorlar. Dinliyor, sorularınızı yanıtlıyor, to-do listenizi hazırlıyor, telefon araması yapabiliyor ve hatta kahvenizin (önünüze getiremeseler de) önünüze kadar gelmesini sağlıyorlar.

Teknoloji; artık kim olduğunuzu ve ne iş yaptığınızı giderek daha iyi öğreniyor ve neye ihtiyacınız olduğunu; bunu nasıl karşılayabileceğinizi çok iyi biliyorlar.

Oda sıcaklığı çok mu fazla? Sıcaklığı düşürebiliyorlar.

Araba kullanmadan ama araba ile ofise gitmek mi? Artık imkansız değil, değil mi?

2018 yılında daha fazla akıllı teknoloji ile iç içe olmaya hazır olun.

7. Çalışan Kadın Sayısı ve En Önemlisi Pozisyonunda Yükselen Kadın Sayısı 2018’de Daha Fazla Olacak

Geçtiğimiz yıllarda, kadınlar daha az mı başarılıydı? Hayır.  Bu duruma karşı daha az mı savaşıyorlardı? Hayır. Peki değişen ne? Değişen, kadınların, seslerini daha fazla duyuruyor olmaları ve en güzeli de birçok şirketin kendi içerisinde kadınları destekleyen bir organizasyon kuruyor olmaları.

2018 yılı itibariyle, diğer yıllara göre kadınları daha fazla liderlik pozisyonlarında göreceğimize eminiz. Ve bu durum gerçekleştiğinde; daha verimli çalışma alanları, daha yüksek performans verileri ve daha çok amaç odaklı bir bakış açısına sahip olunacağına inanıyoruz.

(Visited 22 times, 1 visits today)

Listeleri Karşılaştır