Arama sonuçlarınız
Tgif! Yaşasın Cuma! Happy Hour’da Yapılacaklar, Yapılmayacaklar

Tgif! Yaşasın Cuma! Happy Hour’da Yapılacaklar, Yapılmayacaklar

Nihayet günlerdir beklenen Cuma geldi. Şimdi sıkıcı ve yorucu haftanın bitişini, hafta sonunun gelişini kutlama zamanı! Hafta sonu müjdecisi Happy Hour artık birçok şirkette Cuma adeti olmaya başladı. Mesai bitiminden birkaç saat önce başlayan etkinlik günümüz ofis çalışanı motivasyonunu ve çalışma arkadaşlarının kaynaşması için önemli etmenlerden.

Tgif ve Happy Hour Nedir?

Kesinlikle “mutlu zaman” olarak çeviremeyeceğimiz Happy Hour beyaz yaka dünyasının en önemli terimlerindendir. Çalışan motivasyonu ve takım ruhunun geliştirilmesi gibi ana amaçlar ile düzenlenir. Şirket ya da yakınlarındaki bir bar mekan olarak seçilebilir. Başlangıç saati, bütçesi ve konsepti şirket bazında değişkenlik göstermek ile birlikte genellikle haftada ya da iki haftada bir mesai bitiminden 1-2 saat önce bira, cips ve hafif elektronik müzik eşliğinde çalışanların muhabbeti ve bazen de küçük oyunlar ile geçer.

Happy Hour 1920

İlk olarak 1800’lü yıllarda Amerikan Denizcileri arasında kullanılmaya başlanan  “Happy Hour” belirli periyorlarda düzenlenen boks, güreş, dans ve film izlemek gibi aktiviteleri barındırıyordu. Ancak bu terimin içmek ile ilişkilendirilmesi 1920’li yıllarda alkolün yasaklanması ile başlar. Halk kaçak yollardan ülkeye sokulan alkollerle yemek öncesi kokteyller düzenler. Kaçak içki sayesinde mafyanın aşırı güçlenmesi içki yasağını kaldırır ama Happy Hour artık Amerikan halkı yaşamındaki yerini almıştır. Tgif ise Thank God It’s Friday teriminin kısaltmasıdır.

Peki keyifli bir Happy Hour için ne yapmalı, ne yapmamalı?

1- Bol Bol İçecek ve Atıştırmalık Hazırlayın

Şirketlerde içecek ve atıştırmalık anlayışı bütçe ve diğer etmenler doğrultusunda değişmektedir. Parti devamlılığı açısından “içeceklerin” yeterli miktarda olması ve çeşitliliği oldukça önemlidir. Kimse bira, bira ve bira arasında seçim yapmak istemez ve hiçbir şey bir Happy Hour’u yiyecek içeceklerin bitmesi kadar hızlı sona erdiremez. Tabi bunun bir ofis partisi olduğunu unutmamak ve içki miktarını abartmamakta fayda var.

tgif happy hour icki miktari

2- Müziksiz olmaz

Malum her şeyin başı müzik. Ortamı hareketlendirecek ama iş arkadaşlarınızla rahat rahat muhabbet etmenizi engellemeyecek müzikler için çalışma arkadaşlarınızla ortak bir liste hazırlayabilir ya da mümkün olduğunca herkese uyacak tarzda müzikleri tercih edebilirsiniz. Çok kararsız kalırsanız aşağıdaki Spotify Happy Hour playlist’ine göz atabilirsiniz.

3- Erken Başlayın

İş arkadaşlarınızla rahat rahat muhabbet edebilmek ve eğlenebilmek için happy hour’a mesai bitiminden en az 2 saat önce başlamalısınız. Malum Cuma akşamı çoğu kişi mesai bitiminden sonra ofiste kalmak istemeyecektir.

tgif happy hour partiye başlama

4- Aklınızdan İşi Çıkarın

Bütün hafta çalıştınız zaten. Artık iş arkadaşlarınızla keyifli zaman geçirme vakti. Sıkıcı iş muhabbetinden kaçının. Göreceksiniz “title” larınızın dışında da konuşacak çok şey var. Şimdi o laptopu yavaşça yere bırakın.

tgif happy hour işi bırakın

5- Fazla içmeyin

Patronunuz ya da yöneticiniz içiyor olsa bile aman içkinin dozuna dikkat edin. Kendinizi daha sonra pişman olacağınız bir muhabbetin içinde bulmak istemezsiniz. İçme isteğinizi daha yakın olduğunuz iş arkadaşlarınızla düzenleyeceğiniz ayrı buluşma için saklayın.

tgif happy hour fazla içmeyin

6- Sosyal Olun

Gözlerinizi telefonunuza yapıştırıp kalmayın.  Çevrenizdekilerle sohbet edin. Oyunlara ve dansa katılın. Göreceksiniz iş arkadaşlarınızla sandığınızdan çok daha fazla ortak noktanız var. Bariyerlerinizi biraz indirmekten kimseye bir zarar gelmez.

tgif happy hour sosyal olun

7- Eğlencenin Dozuna Dikkat Edin

Tabi ki iş arkadaşlarınızın yanında kendiniz olmanız çok önemli. Ama Bu Cuma’nın bir de Pazartesi’si olduğunu unutmayın.

tgif happy hour dozunda eğlenin

8- Dedikodu ve Flörtten Uzak Durun

Unutmayın, alkol, müzik ve eğlence ile süslenmiş olsa da bulunduğunuz yer hala ofisiniz. Alkolün dürüstleştiren ve cesaret veren bir yapısı olduğunu biliyorsunuz. Bu yüzden bir grubun parçası olmak ne kadar güzel olursa olsun bulunduğunuz yerde iş arkadaşlarınız çekiştiriliyorsa arkanızı dönün ve başka bir muhabbete doğru kaçın. Ayrıca pazarlamadaki kızın ya da HR’ daki çocuğun güzelleşmediğini, Pazartesi günü işe geldiğinizde aynı insanı göreceğinizi hatırlayın.

tgif happy hour flört etmeyin

9- Ve ofisi zamanında bırakıp Cuma Gecesi planınıza geçebilirsiniz.

tgif-happy-hours-kacis

Plaza Cubers olarak eğlenmeyi çok seviyoruz ve haftanın en güzel günü olan Cuma dahil her bahaneyi etkinliğe dönüştürüyoruz. Dilerseniz Plaza Cubes Topluluk sayfamızdan geçmiş etkinliklerimizi inceleyebilirsiniz. En güzel Happy Hour lar sizin olsun!

(Visited 429 times, 1 visits today)

Listeleri Karşılaştır