Arama sonuçlarınız
foto muhabbet

Fotomuhabbete Buyurmaz Mıydınız?

Gençlerin Yeni Tutkusu: Snapchat 

Hepimizin koşturduğu, bir şeyler yapmaya vakit bulamadığımız hızlı bir hayatın karmaşası içindeyiz. Hiçbir şeye uzun bir süre dikkatimizi veremiyoruz. Belki de sabrımız yok… Bu hıza sosyal medya uygulamaları bile uyum sağlamış durumda. Uzun uzun yazdığımız, vakit harcadığımız sosyal medya hızla yerini anlık uygulamalara bırakır oldu. Özellikle de gençler arasında…

Snapchat sadece birkaç saniye için dikkatinizi yakalayan ve çağımızın “dikkat” sorununa çözüm getiren bir uygulama olarak özellikle 15-25 yaş grubu arasında popüler oldu. Şu an yaklaşık 30 milyon kullanıcısı olduğu tahmin ediliyor ve her geçen gün bu sayı artıyor.

Snapchat’in anlamı nedir? Snap? Chat? Fotoğraf ve muhabbet? Evet tam isabet! Snapchat’in 1990 doğumlu kurucusu Evan Spiegel gençlerin artık fotoğraflar aracılığıyla konuştuğunu belirtiyor. Gençlerin ellerinde akıllı telefonları durmadan resim çekmelerinin nedeni bu olmalı! Onlar sohbet etmek için daha önceki nesiller gibi bir araya gelmeye ihtiyaç duymadan anlık fotoğraflarını veya videolarını Snapchat üzerinde yayınlayarak o an ne yaptıklarını, daha sonra ne yapmak istediklerini, günlerinin nasıl geçtiğini istedikleri arkadaşları ile paylaşıyorlar. Ve bu paylaşım en fazla 10 saniye sonra kendi kendini siliyor. Sanki hiç yayınlanmamış gibi… Aynı logosundaki hayalet gibi bir var bir yok.

Bir an için size saçma gelebilecek bu fikrin, doğru kullanıldığında size çok büyük pazarlama avantajları sağlayacağını, markanız için çok iyi bir fırsat olduğunu söylesek? Snap’ler (yayınlanan fotoğraf ya da videolar) markanızın pazarlaması için çoğunlukla Facebook üzerindeki paylaşımlarla hemen hemen aynı ve aynı etkiye sahipler.

yaratıcı snapchat kampanyaları WWF lastselfie görseli

BİR MARKA OLARAK SNAPCHAT’I KULLANMAK…

Başarılı bir Snapchat pazarlama programı için akıllı bir telefon, bir e-mail adresi, şifre ve kullanıcı adına ihtiyacınız var…

İşe ABC’sinden başlamak istiyoruz.

E-mail adresinizi sadece Snapchat için kullanmalısınız. snapchat@websiteadresiniz.com gibi bir e-posta adresi olabilir. Ama küçük bir işletmeyseniz kişisel bir e-posta adresi kullanmanızda bir sakınca yok. Güçlü bir şifrenin önemini sadece hatırlatmak istiyoruz. Şirket Snapchat hesabınıza başkalarının giriş yaparak markanız adına yayın yapmasını istemiyorsanız… Kullanıcı adınızı seçerken de çok dikkatli olmalısınız. Çünkü takipçileriniz sizi @kullanıcıadı şeklinde görecekler. Markanızı ya da onunla ilişkili bir ismi kullanmanızı tavsiye ederiz. Markanızın kullandığı başka bir sosyal medya hesabı varsa Snapchat kullanıcı adınızın mümkünse bununla uyumlu ve/veya aynı olmasını öneririz.

Snapchat veya başka bir sosyal medya uygulaması için bireysel bir kullanıcıdan farklı olarak “ayarlar”ınız da çok önemli. Yayınladıklarınızı “herkes”in görmesinde fayda var. Gizlilik ayarlarınızda HERKES seçeneği seçili olmalı. Neden? Snapchat hesabınızı takip eden herkesi markanız geri takip edemeyeceğine göre ayarlarınızda yayınladıklarınızı görebilecek kişiler olarak “arkadaş” seçeneği işaretli kalırsa yayınladıklarınızı sadece sizin takip ettiğiniz kişiler yani arkadaşlarınız görecektir.

Bu kısa hatırlatma sonrasında kısaca nasıl Snap gönderildiğinden bahsetmek istiyoruz. Snapchat’de markanızı takip edenlerle 2 farklı türde içerik paylaşabilirsiniz:

•    Resim
•    Video (8-10 saniye uzunluğunda)

yaratıcı snapchat kampanyaları Audi caps görseli

Resim veya video çektikten sonra yapmanız gereken yayınladığınız içeriğin ne kadar süre görülebileceğini seçip (en fazla 10 saniye), dilerseniz resim veya video üzerine farklı renk ve karakterler kullanarak metin ekleyebilirsiniz.

Son 10 yıl içinde dikkatimizi toparlama süremiz 12 dakikadan 5 dakikalara kadar düştü. %25’imiz yakın arkadaş ve akrabalarının detay bilgilerini hatırlamaz oldu. Dikkatimizi toparlayamazken kısacık yayınlar pazarlama için birer çözüm olmaya başladı.

İşte bu yüzden önerimiz içeriğin görülebilme süresini mümkün olduğunca kısa tutmanız. Onu görebilmek için takipçileriniz ne kadar yoğunlaşırsa hatırlanması da o kadar yüksek olacaktır.
Resim veya videolarınızı tek tek yayınlamak yerine onları “story” bölümünde yayınlayıp markanız için bir hikaye yaratabilirsiniz. Bunlar 24 saat süreyle görülebilir içeriklerdir ve bu süre zarfında tekrar tekrar izlenebilirler. 24 saat dolduğunda ise hikayeniz de silinecek…

GÖRSEL ANLATIM, SÖZEL VE YAZILI ANLATIMA KARŞI!

Pazarlamada görsel anlatımın değeri tartışılamaz. Aslında iletişimin %93’ü sözel değil. 3M Şirketi’nin yaptığı bir araştırmaya göre görsel anlatım metine göre 60.000 kat daha hızlı anlaşılıyor. Gördüklerimiz durumu daha iyi anlamamıza, duygularımızı yorumlayabilmemize, sonuç olarak markaların daha hızlı ve etkili mesajlar iletmelerine yardımcı oluyor… Yani snapchat ne işe yarar sorusunun cevabı: “hedef kitlenizi göstere göstere yüreğinden vurmaya yarar!”

yaratıcı snapchat kampanyaları GrubHub stajyer ilanı görseli

PAZARLAMA ARACI OLARAK SNAPCHAT

Markanız için neden mi Snapchat kullanmalısınız? Özellikle markanızın hedef kitlesi 15-25 yaş grubu arasındaysa onlar artık Snapchat’de de ondan… Peki Snapchat nasıl kullanılmalı? 

•    Markanızla ilişkili, özellikle interaktif içerikler oluşturun.
•    Perde arkası içerikler de paylaşın. Çünkü kullanıcılarınız neyin nasıl ortaya çıktığını merak ediyorlar.
•    Promosyonlarınızı duyurun. Kısa süreli promosyonlar düzenleyin, geri dönüşünü takip edin…
•    Snapchat hikayeleri (Story) yaratın: Fabrika turu attırın, defileye hazırlıkları yayınlayın, çikolata üretimini çekin, reklam çekimini yayınlayın, vb…
•    Ekran resminizin kullanılmasını teşvik edin. Böylece takipçileriniz yayınladığınız (ve silinen) içeriğinizi başkaları ile paylaşacak. Onlar da başkalarıyla paylaşacak… Bu Snapchat’in içeriğinizi yok ettirmeyen bir özelliği. Üstelik siz de kimin ekran resminizi aldığını görebiliyorsunuz. Takipçilerinizi ekran resminizi paylaşmaya teşvik ederek, diğer sosyal medya uygulamalarında bu resimleri paylaşılmasını sağlayarak kampanyalar düzenleyebilirsiniz.

Görsel Pazarlama günümüzün kaçınılmaz bir gerçeği. Değer katan içerikler paylaştığınız sürece takipçileriniz paylaştığınız her içeriği açacak ve paylaşacaktır. Yeter ki marka kullanıcılarınızın, takipçilerinizin beklentilerini, ilgi alanlarını doğru anlayın. Böylece onlara Snapchat üzerinden harika bir marka deneyimi yaşatabilirsiniz…

(Visited 16 times, 1 visits today)

Listeleri Karşılaştır