Arama sonuçlarınız
Etkili Zaman Yönetimi

Etkili Zaman Yönetiminde Karakter Analizi

Başarılı bir çalışma şekli nasıl olur diye düşünüyorsunuz? Sizce başarılı çalışma nasıl elde edilir? Çalışma yeriniz, işinizi sevip sevmediğiniz ya da işle ilgili tüm etken faktörleri sabit olarak tuttuğumuzda; geriye başarılı bir çalışma şekli için tek etken kalıyor, o da zamanınızı ne kadar etkili kullanıp kullanmadığınız.

Tek tip zaman yönetiminin, herkes için uygun olmadığı görüşüne ulaşan araştırmalar sonucu, ortalama 5 karakter analizi geliştiriliyor ve genel olarak bu 5 karakterin zaman yönetimi şeklini açıklıyor, tavsiyelerde bulunuyor. Anlayacağınız, kim ne derse desin, aslında zamanınızı nasıl yöneteceğiniz sizin sorumluluğunuzda.

Etkili Zaman Yönetimi Karakter Analizi 1: Görev İnsanı

Etkili Zaman Yönetimi Görev Adamı

Görev insanı, görev adamı, son büyük task-bitirici… Görev insanları, genelde sorumluluklarına diğer karakterlerden daha bağlı ve bu sorumluluklarının her zaman bilincinde olan karakterlerdir. Onlar için, onlara verilen görevi tam anlamıyla istenen zamanda yapmak, (hatta bazen daha öncesinde tamamlamak); en az eksiksiz yapmak kadar önemlidir. Sorumlulukları arttığında dahi göreceksiniz ki her işi zamanında yetiştirmenin bir yolunu mutlaka bulacaklardır.

Görev İnsanı Kendini Nasıl Geliştirebilir?

Görev insanlarının bir kısmı bazen sadece zaman odaklı çalıştıkları için görevlerin aciliyet sıralamasını yapmayı unutabiliyor. Örneğin, daha önemli işleri daha ileri bir saate atıp, küçük bir iş için; kendi için daha verimli olan bir zaman aralığını tüketiyor olabiliyorlar. Onlar için verilecek en önemli tavsiye; kendi verimli zaman aralıklarını henüz keşfetmediyseler, bu konu hakkında düşünmeleri ve kendilerini test etmeleri. Daha sonrasında ise günün bu aralığını; daha önemli işlere ayırmaları olacak.

Sakin olun. Nasıl olsa zamanı mükemmel kullanmak gibi bir gücünüz var. Yapmanız gereken tek şey bu zaman aralığının altın saatini bulmak ve onu süper gücünüz olarak kullanmak.

Etkili Zaman Yönetimi Karakter Analizi 2: Diva

Etkili Zaman Yönetimi Diva

Divalar ofis sohbetlerinde, partilerinde, uzun koridor yürüyüşlerinde mükemmeldir. Onlarla oldukça iyi anlaşabilir, keyifli ve uzun sohbetler geçirebilirsiniz. Gayet arkadaş canlısı olmalarının yanı sıra, iş tarafında yaptıklarına gelince; durum genelde bu kadar parlak olmayabiliyor. Hunter Roberts kurucu ve yöneticisi Sussy Roberts’a göre, divalar kendi yaptıkları işleri karşı tarafa anlatırken onların oldukça verimli çalıştıklarını düşünürsünüz. Ancak gerçekte işler onların söylediği gibi değildir. Genelde gün içinde tamamlaması gereken işlerin birkaç tanesi diğer günlere kalır. Ve diğer günlere… Ve bazen daha ileriye…

Divalar Kendilerini Nasıl Geliştirebilir?

Kendinize bir strateji, plan, program ya da adına ne koymak istiyorsanız onu belirleyebilirsiniz. Çünkü biliyoruz ki programlanmaktan bazen hoşlanmayabiliyorsunuz. Eğer büyük bir iş sorumluluğunuz var ve belli ki var olan alışkanlıklarınız neticesinde bunları yetiştiremiyorsanız, önünüzdeki koca elmayı, dilim dilim parçalara ayırabilirsiniz. Her bir parça için takviminizi ayarlayın, kendinize hatırlatıcılar ekleyin.

Etkili Zaman Yönetimi Karakter Analizi 3: Arılar

Etkili Zaman Yönetimi Arılar

Ağır ağır attıkları adımları genelde istikrarlıdır. Adımlarını ağır ağır atmalarının sebebi, o iş hakkında uzun uzun düşünmeleridir. Genelde artı ve eksi tabloları ile zihinlerinde hep hesap kitap yaparlar. Her şeyi bu kadar uzun düşündükleri için en iyi onların düşündüklerini düşünürler. Bu yüzden, kimseyle takım işi yapmaktan yana değillerdir.

Arılar Kendilerini Nasıl Geliştirebilir?

Kendileri gibi çalışma tekniği olmasa da en az onlar kadar titiz çalışan birilerinin olduğunu düşünerek işe başlayabilirler. Yani siz belki o işin en iyi nasıl olacağını 3 günde planlarken; bunu daha kısa sürede yapabilen birileri mutlaka olacaktır. Üstelik bir yandan birlikte çalıştığınızda 2 farklı bakış açısı ile daha geniş bir artı eksi tablonuz olacak,  bir yandan da zamanınızı daha etkili yönetebileceksiniz.

Etkili Zaman Yönetimi Karakter Analizi 4: Her Zaman, Her Şeye “Evet”

Etkili Zaman Yönetimi Yes Man

Her zaman, her şeye “Evet,” diyen karakterler, genelde birbirinden farklı takım çalışmalarının içerisinde yer alarak, takım arkadaşlarına sürekli destek olmak ve yardımlaşarak ilerlemeyi seven karakterlerdir.

Evet’çiler Kendilerini Nasıl Geliştirebilir?

Bir süre sonra her şeye “Evet,” demelerinin sonuçları, zamanlarını etkili yönetememelerine sebep oluyor. Araştırmalar, bazen mola vermenin verimliliği artırdığını gösteriyor. Yine evet demeye devam edebilirsiniz ancak bunun sıklığını ayarlamanız hem zamanınızı daha etkili bir şekilde kullanmanızı hem de daha verimli bir şekilde ilerlemenizi sağlayacaktır.

Etkili Zaman Yönetimi Karakter Analizi 5: Mükemmelliyetçiler

Etkili Zaman Yönetimi Mükemmelliyetçiler

Mükemmelliyetçiler, 5 karakter içerisinde görevlerini en geç tamamlayan, genelde uzun saatler mesaiye kalmak zorunda kalanlar olarak tanınır. Adı üstünde, her şeyin o kadar mükemmel olmalarını istiyorlar ki en ufak ayrıntıyı genişletiyorlar, büyütüp, inceliyorlar ve bazen detayların arasındayken zamanı nasıl yöneteceklerinin ucunu kaybedebiliyorlar. Bunun yanı sıra onlara sürekli iş verilmesinden bazen rahatsız olabiliyorlar. Çünkü zaten ellerinde birçok zamanında yetiştirilemeyen iş bulunuyor.

Mükemmelliyetçiler Kendilerini Nasıl Geliştirebilir?

Mükemmelliyetçiler için dağınıklık ayrı bir stres olma kalemidir. Okunmamış ve cevaplanması gereken, bayrak etiketi eklenen tüm e-postalar onları demotive eden etkenlerdir.

Mükemmelliyetçiler, düşünülecekler listesinden bir madde çıkarmak istiyorlarsa; e-postalarını tıpkı bir to-do list gibi ayarlayabilirler. Önemli müşterilerin e-postaları önceliklendirilebilir; günün belli saatlerini okuma ve cevaplama gibi işlere ayırabilirler.

(Visited 22 times, 1 visits today)

Listeleri Karşılaştır