Arama sonuçlarınız
TED Konferasında Nasıl Konuşmacı Olunur

TED Konferanslarında ve Etkinliklerinde Konuşmacı Olmak İçin İzlenecek Adımlar

Son zamanlarda sıkça izlediğimiz, adını yoğun bir şekilde duymaya başladığımız ve etkisi gerçekten de kitlelerine ulaşmayı bekleyen yaratıcı fikirlerin varlığından haberdar olmamızı sağlayan TED (technology, entertainment, design) yani, konferanslar zincirinde nasıl konuşmacı olabilirim, diye merak ediyorsanız; yazımızdan çıkaracağınız notlar için hazır olun.

Aday Olarak Gösterilebilir ya da Kendinizi Aday Olarak Gösterebilirsiniz

TED’in aday formu iki bölümden oluşuyor. Biri, aday gösteren tarafından doldurulması gereken, diğeri ise aday gösterilen kişi için doldurulması gereken bölüm.

Eğer kendinizi konuşmacı adayı olarak göstermek istiyorsanız, formun iki bölümünü de siz dolduracaksınız demek oluyor.

TED konferanslarının, diğer tüm konferanslardan en büyük farkı “paylaşmaya (yaymaya) değer fikirler” in (ideas worth spreading) baz alındığı konferanslar bütünü olması. Yani sosyal medyada ya da diğer online ya da offline mecralarda yapılan diğer tüm motivasyonel konuşmalar, etkinlikler aslında TED için bir anlam ifade etmiyor. Daha farklı, daha sağlam dayanakları olan konuşmalar, TED tarafından sunuluyor.

Yalnız bu şekilde söyleyince, aklınıza şu soru gelebilir? “TED konuşmalarının birçoğu motivasyon konuşması değil mi?”

Doğru, ancak konuşmaların temasına indiğinizde insanları sadece harekete geçirebilecek nitelikte olduklarını değil, aynı şekilde insanları yönlendirecek nitelikte olduklarını ve bir fikrin varlığını ve bu fikrin çok geniş bir kitlesi olduğunu, dünyayı değiştirmese de dünyayı harekete geçirebilecek bir teması olduğunu görebilirsiniz.

TED konferanslarında konuşmacı olarak görmek istediğiniz kişiyi nomine etmeye speaker nomination formu aracılığı ile bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

TED Fellows Programı’na Katılabilirsiniz

Konuşmacı olmak için dolduracağınız formun yanı sıra, TED Fellows Programına da katılabilirsiniz.

Bu programın, konuşmacı olmaktan farkını merak ediyorsanız; sonucun aslında aynı olduğunu söyleyebiliriz.

Eğer siz de;

  • Birçok insanın hayatında iz bırakan bir başarıyla imza attıysanız,
  • Güçlü bir karakteriniz olduğundan emin ve bunu birçok başarı ile kanıtladıysanız,
  • Yenilikçi bir bakış açısı ile tüm dünyayı ilgilendiren konularda bir çözüm elde etmiş ya da çözüme kolay yaklaşan bir bakış açısı ile hayatınızı devam ettiriyorsanız,

TED Fellows Programı için uygun bir aday olabilirsiniz. Program için konuşmacı seçilirken dikkat edilen 3 önemli madde yukarıdaki gibi. Eğer siz de bu özelliklere sahipseniz, programa dahil ediliyor ve fikirlerinizi nasıl dış dünyaya duyurabileceğiniz hakkında eğitim görüyorsunuz.

Sonuç olarak, başarınız tüm dünyayı etkiledi ancak bu başarıyı kitlelere sunmak konusunda bir tecrübeniz yoksa, TED Fellows Programı ile eğitilip, konuşmacı olmak için hazır bir hale getiriliyorsunuz.

TEDx Etkinliklerini İncele ve Fikrine En Uygun Olanı Seç

TED konferanslarında konuşmacı olmak için doldurduğunuz formlar ya da TED Fellows Programı için kabul edilmeniz, aslında sadece “formu doldur” ya da “kayıt için başvur” gibi harekete geçirici cümleler kadar sonucu hızlı gelen aksiyonlar olamıyor. Bu iki yöntem ile seçilecek olan adaylar çok ince ayrıntıları ile inceleniyor, araştırılıyor ve sonucunda da ya kabul ediliyor ya da kabul edilmiyor.

Ancak bu seçeneklerin yanı sıra, daha lokal etkinlikleri içerisinde barındıran bir diğer TED oluşumlarından TEDx Etkinlikleri daha kolay bir şekilde sonuç almanıza yardımcı olabilir.

TEDx, aslında TED’den bağımsız bir şekilde çalışan ancak aynı zamanda TED’in bir bağlantısı olarak varlığını sürdüren bir oluşum. Peki bu nasıl oluyor?

Şöyle ki…

TEDx etkinlikleri de tıpkı TED konferanslarında olduğu gibi TED vitrinlerine sahip oluyor. TED çatısı altında varlığını sürdürüyor. Bağımsız olan kısmı ise, TEDx etkinliklerinin lokal bir şekilde hazırlanarak, düzenlenmesi.

TEDx etkinliklerinin birinde konuşmacı olarak yer almadan önce, bulunduğunuz ya da ilgilendiğiniz konum bazında hangi etkinliklerin olduğunu inceleyin. TEDx events sayfası aracılığı ile ilgilendiğiniz konumu yazarak, etkinliklerin listelendiği sayfaya ulaşabilirsiniz.

Anlatmak istediğiniz konunun temasına uyacak en doğru etkinliği seçmeye çalışın. Ya da fikrinizin uygun olduğu kitlenin daha yoğun olarak toplandığı etkinlikleri seçmeye çalışın.

En doğru TEDx etkinlik seçiminden sonra ise, organizasyonu düzenleyen kişi ile iletişime geçin ve konuşmacı olmak için bekleyin.

İnanın, doğru konu, lokasyon ve hedef kitle eşleşmesi planladığınız sürece seçilmeme ihtimaliniz oldukça düşük.

 

(Visited 1.873 times, 1 visits today)

Listeleri Karşılaştır