Arama sonuçlarınız
infografikler aşkına

İnfografiklerin Gücü Adına! Güüüç Sizde Artık!

Sürekli bir yerlere yetişme telaşıyla koşuşturduğumuz, 1 dakikanın bile değerli olduğu günümüzde, bilgiyi en kolay yoldan, en hızlı biçimde ve en derli toplu haliyle almak hepimizin arzusu. Hal böyle olunca görsel özetler ya da bilgi grafikleri olarak tanımlayabileceğimiz infografiklerin önlenemez yükselişi pek şaşırtıcı olmasa gerek.

İçerik pazarlaması denildiğinde akla ilk önce yazılı içerikler gelse de resim, yazı ve anlatılanın kanıtı bir araya geldiğinde, anlatılmak istenen daha vurucu, ilgi çekici ve inandırıcı şekilde, adeta bir hap biçiminde hedef kitleye sunulabiliyor.

Infografiklerin tarihçesi aslında ilk insanlara kadar uzanıyor. Henüz yazı bulunmamışken, mağara duvarlarına yapılan resimlerin infografiklerin atası olduğunu biliyor muydunuz? Sonrasında da haritalarda, bilgi kitapçıklarında, sunumlarda hep destekleyici unsur olarak kullanılmaya devam edildi, ediliyor. Hatta 1972 yılında uzaya fırlatılan Pioneer 10 sondasında, uzaylılarla karşılaşılması durumunda, onlara dünya hakkında bilgi verecek bir “Pioneer Plaque” adında bir plaka hazırlanmıştı. Bu bilgiler, uzaylıların anlayabilmesi için doğal olarak yazılı değil, bilgi grafiği şeklindeydi. Basitleştirilmiş kadın ve erkek silüetine, güneş sisteminin basitleştirilmiş bir anlatımına ve güneşin yerini okla gösteren bir haritaya yer verilmişti. Gerçi uzaylılarla karşılaşılmadı (ya da biz öyle sanıyoruz), ama karşılaşılsaydı aşağıdaki bilgi grafiğinin “Selam Uzaylı biz dostuz” yazmaktan çok daha fazla şey anlatacağı kesin.

pionpioneer plaque - uzaylılarla karşılaşılması durumunda yapılacaklareer plaque - uzaylılarla karşılaşılması durumunda yapılacaklar

Birden fazla kaynaktan alıntı yapan ve birçok araştırma kaynaklı bilgi içeren infografikler ise 2005 yılı sonrasında sosyal medya sitelerinde ve pazarlamanın yeni unsuru olarak bolca kullanılmaya başlandı, giderek de kullanımı yaygınlaşıyor.

mcdonalds hamburgers drive-thru görseli

Örneğin, Mc Donald’s arabaya servis hizmeti verdiği bu restoranının girişine logosu şeklinde yaptığı kapı üzerinde verdiği bir istatistiki bilgiyle: “Siz fast food için ne derseniz deyin. Ben 247 milyarın üzerinde kişiye hizmet veriyorum” mesajı vererek, gücüne vurgu yapıyor.

Ne demiştik? İnfografiklerin gücü adına! Güüüüç siz de artık! Neden mi? Çünkü infografik (ben demiyorum, araştırma sonuçları diyor);

  • Konu hakkında uzman görüşü sunar. Bu sebeple ikna edicidir.
  • Görsellik içerdiği için, yazıya göre daha dikkat çekicidir.
  • İstatistiki sonucun kolay kavranmasını sağlar. Yani daha kolay anlaşılır. Akılda kalır.
  • Beynimize giren bilginin %90’ının görsel bilgi olduğu gerçeğinden hareketle, etkisi kanıtlanmıştır.
  • Viral olarak yayılması çok muhtemeldir. Bu da marka bilinirliğinizin artması anlamına gelecektir.

Önce çok basit bir örnek vermek istiyorum. Bölmeyle ilk kez taşınan bir ilkokul öğrencisi sizce hangisini aklında tutar?

Düşünün bir kez ürün ya da hizmetinizin, markanızın farkını bu kadar net ortaya koyabilmek… Sosyal medyada paylaşım rekorları kırmak. Tüketicinizin aklında yer etmek. Konuşulmak. Kulaktan kulağa, ağızdan ağıza yayılmak… Paha biçilemez! Öyle değil mi?

bölme işlemi
kolay anlaşılır bölme işlemi görseli

Peki her bilgiyi infografik olarak verebilir misiniz? Ne diyorsunuz? Tabi ki, halen klasik yöntemler kullanmayı gerektiren durumlar var. Öyleyse infografik kullanıp kullanmamaya nasıl karar vereceksiniz? İkna edici, etkili olmak için infografiğin fendi klasik pazarlamayı nasıl yenecek? Öncelikle

  • Ortada savunulacak bir fikir ve bunu destekleyen veriler olmalı
  • Alıntı yaptığınız kaynak mutlaka referans olarak infografikte yer almalı
  • İnsanların beğenip, faydalı bulup paylaşması ya da tüketici kararını bu bilgi ışığında vermesi için grafik tasarımı ilgi çekici ve anlaşılır olmalı.

Ben infografiklerimi kendim hallederim diyorsanız işte size infografik hazırlamanız destek veren 3 aplikasyon. Tıklayın yeter.

Ama vaktinizi infografik hazırlamaya harcamak istemiyorsanız her zaman profesyonel destek alabilirsiniz.

Bu kadar uzun uzun anlattım, sizi infografiklerin ne kadar önemli ve etkili olduğuna ikna etmek için bir dolu satır yazdım. Halbuki bunu bir infografikle, sizin bu kadar vaktinizi almadan da yapabilirdim.

infografiklerin işe yaradığını gösteren 6 sebep

Eeee, hala duruyor musunuz?

(Visited 26 times, 1 visits today)

Listeleri Karşılaştır