Arama sonuçlarınız
Hazır Ofis Seçmeden Önce Cevaplanması Gereken 5 Soru

Hazır Ofis Seçmeden Önce Cevaplanması Gereken 5 Soru

Bir süre önce kurumsal hayata veda edip, serbest çalışmaya başladınız. En başta “Evden çalışırım canım ne olacak?” dediniz. Elinizde çayınız, üzerinizde rahat kıyafetleriniz evinizin konforunda çalışmak çok cazip geliyordu. Zaten bir bilgisayar ve internet bağlantısı yetiyordu sizin için. Ancak bir süre sonra çalan kapı, çat kapı gelen misafir, bir türlü gerçekten çalıştığınızı kabullenemeyen eşiniz dostunuz sebebiyle verimli çalışamaz oldunuz. Bu sefer, tıpkı mesaiye gider gibi, yüklenip tabletinizi laptopunuzu kafelerin yolunu tuttunuz. Aynı 30-35 yaş arası, sizinle benzer durumdaki diğer serbest çalışanlar- bloggerlar, IT’ciler, modacılar, reklamcılar, metin yazarları gibi… Ama sonra buralarda da sorun yaşamaya başladınız. Toplantı yapmak gerektiğinde ya da örneğin fotokopi çekmeniz gerektiğinde yine yollara düşmeniz gerekti. Önemli bir telefon görüşmesi yaparken, yan masadan kahkahalar yükseliverdi.
Ve siz yeni ve verimli bir çalışma ortamının arayışına girdiniz. “Küçük bir ofis mi kiralasam acaba?” diye düşündünüz. Sonra sabit ofis yatırımı, kira, bakım, telefon, telefonlara bakacak eleman…. Bu yatırımlar gözünüzde büyüdü. İçiniz daraldı. Halbuki şöyle anahtar teslim bir yer olsa. Belli bir disiplini olan, ama esnekliğini de koruyabilmiş. Etrafınızda, genç dinamik sizi besleyecek insanlar olsa ama onlara bağlı da olmasanız.
Sonra “hazır ofis”i duydunuz! Araştırdınız, bir takım isimler çıktı karşınıza. Peki ama nasıl seçim yapacaksınız? Hazır ofis ya da iş hayatındaki adıyla “coworking” çalışma alanı seçerken nelere dikkat etmelisiniz? Hangi sorulara cevap aramalısınız?

1.  Müşterisine özen gösteriyor, önem veriyor mu?  

Herhangi bir şey alacak olsanız ne yaparsınız? Kullanıcı yorumlarına bakarsınız değil mi? Hazır ofis için de bunu yapabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarına bakın, internette hakkında yapılmış yorumlara bakın. Çalışanların yüzü ne kadar gülüyor? Ortam nasıl? Çalışanları bir araya getiren, network fırsatı sunan ya da gelişimlerine yönelik faaliyetler oluyor mu? Kullanıcılar sürekli kullanıcılar mı, yoksa sürekli bir sirkülasyon mu var? Ofis alanları, ortak kullanım alanları nasıl? Sanal olarak bu önbilgiyi topladıktan sonra, finale kalanlara bizzat gidip ortamı inceleyebilir hatta mümkünse deneme sürüşü yapabilirsiniz!

plaza cubes hazır ofis mutfak görseli

2. Merkezi bir yerde mi? 

Ciddi ve sıcak bir ofis  ortamında çalışayım derken, trafikte saatler geçirmek de istemezsiniz tabi. Hem sizin hem de toplantı yapacağınız müşterilerinizin kolaylıkla ulaşabileceği, toplu ulaşım araçlarıyla gidip gelmenin de kolay olduğu lokasyonlar daha avantajlıdır. Bu yüzden araba ile gitmiyorsanız kaç vasıta ile ulaşabildiğinizi, ne kadar sürede gidebildiğinizi mutlaka göz önünde bulundurun.

3. Farklı bütçelerde farklı üyelik seçenekleri sunuyor mu? 

İhtiyacınıza göre şekillenen farklı  paketleri mevcut mu? Çalışma şevki veren, girişimciliğinizi destekleyen, size özel şekillenmiş  rasyonel bütçeli alternatifler sunulması önemlidir. Bilgi alma sürecinizde, kurumun size yaklaşımı, sizi ve ihtiyaçlarınızı ön plana almaları, isteklerinize hızlı ve tatmin edici cevaplar vermeleri , sizi prosedürlere boğmak yerine öz ve net bir şekilde bilgilendirmeleri de çok önemlidir.

4. Yan ofiste kim oturuyor? 

Mutfaktan içeceğinizi alırken, ofis cihazlarını kullanırken, asansörde inip çıkarken hangi sektörden, ne nitelikte  insanlarla karşılaşacağınız önemli. Hem network oluşturmanız için önemli, hem de keyifle gelip-gitmeniz için. Yaptığınız işi tamamlayan sektörlerden ya da birçok farklı sektörden kişilerin bulunduğu, paylaşıma ve yardımlaşmaya açık, ufkunuzu açacak ofis komşularınız olsa mesela?  Tabi eğer siz de buna açıksanız.

plaza cubes ortak çalışma alanı görseli

5.  Çalışma alanı sunmanın dışında katma değerleri var mı? 

Etkinlikler, eğitimler, sosyal yardım projeleri… İş yapmanın ötesinde sizi geliştiren, ruhunuzu da besleyen aktiviteler de karar verirken bakmanızı tavsiye ettiğimiz kriterlerden.

plaza cubes ortak çalışma alanı görseli

İster kabul edin ister etmeyin, sanal ya da hazır bir ofis kiraladığınızda aslında yepyeni bir ailenin içine giriyorsunuz. Bu yüzden seçtiğiniz hazır ofisin, yaratıcılığınızı ve çalışma isteğinizi besleyen bir ortam olması en önemlisi. Nereden mi biliyoruz? İlk günkü özenimizle yüzlerindeki gülücüğü korumaya çalıştığımız 650 kişilik ailemizden!

(Visited 6 times, 1 visits today)

Listeleri Karşılaştır