Arama sonuçlarınız
Google'da Arama Yapmak - Google'da Kolay Arama Yapmak

Google’da Arama Yapmanın Püf Noktaları

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Google’da Arama Yapmanın Püf Noktaları

 

Google’da Arama Yapmanın Püf Noktaları yazımız Google’da arama yaparken, sistemi nasıl daha efektif kullanabiliriz bunun üzerine. Evet, Google herşeyin en iyisini bilir ama siz ne istediğinizi tam biliyorsanız geçerlidir 🙂

Google’da arama yapmanın kolaylıkları, zamanımızın değerli olduğunu düşünürsek baya bir önem kazanıyor. Aradığımız aramaya en yakın ve alakalı sonucu bulmak için web siteleri arasında mekik dokumaya gerek yok! Bunun için Google’da arama yapmanın incelikleri konusunda bilgi sahibi olmanız, sizi doğru ve alakalı sonuca götürecektir. Google’da arama yapmak artık daha kolay, gelin tek tek inceleyelim.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”29061″ img_size=”full”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Google’da Arama Yapmanın İncelikleri

 

Bilmediğiniz Yerlere Yıldız (*) İşareti Koyarak Arama Yapmak

Birçok kişinin bilmediğini düşündüğümüz ama işinize oldukça yararlı bir Google arama özelliği ise yıldız (*) kullanmak. Örneğin bir şarkı sözü aratıyorsunuz ve aradaki bazı kelimelerdeki harfleri bilemiyorsunuz, bilmedikleriniz yerine yıldız (*) işareti ekleyerek Google’ın tam da ihtiyacınız olan sonucu size sunmasına yardımcı oluyorsunuz.

Diğer bir örnek, bir film aratıyorsunuz fakat filmin tam adını hatırlayamadınız. Aramanızı şu şekilde yapıyorsunuz ”Eternal Sunshine of the * ” ve Google sizlere hemen en alakalı sonuç ve filmin doğru adı olan ” Eternal Sunshine of the Spotless Mind ” ismiyle çoktan arama yapmış bile oluyor. İşte bu kadar basit!

 

Site Bazlı Arama Yapmak

Geldik bir arama moturundan bekleyebileceğiniz en iyi özelliklerden birine. Diyelim ki bir haber sitesinde bilgilendirici bir makale okudunuz ve daha sonra tekrar okumak istediğinizde makaleyi bulmakta zorlanıyorsunuz. Site içi aramalara doğrudan Google’dan ulaşmak istiyorsanız ve site odaklı bir arama yapmak istiyorsanız, doğru yerdesiniz!

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”29054″ img_size=”full” style=”vc_box_border” border_color=”juicy_pink”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Örneğin, BBC ‘de bir bilim ve nöronlarla alakalı bir yazı okumuştunuz fakat makaleyi bulamıyorsunuz. Google arama bölümüne ”site:bbc.com/turkce: Bilim ve Nöronlar” yazıyorsunuz. Yani başına site: yazıp site domain adı ve sonrasında anahtar kelime. Bu şekilde Google sizlere en alakalı sonucu bulmuş oluyor!

 

Kesin Arama Sonucları Yapmak

Ne aradığınızı biliyorsanız Google denizinde kaybolmak istemezsiniz. Bundan dolayı da net bir arama yapmak ve zaman kaybetmemek önemlidir. Onun da bir çözümü var! Net bir arama yapmak, genel bir arama yapmaktansa direk o cümleyi veya kelimeleri sizler için aratacaktır.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”29056″ img_size=”full” style=”vc_box_border” border_color=”juicy_pink”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Örneğin, ”Kurumsal” ”Markalaşma” ”Nedir” diye arattığınızda içerisinde tam olarak bu kelimelerin yer aldığı daha alakalı web sitelerini inceleyebileceksiniz.

 

Para Birimlerini Daha Kolay Aramak

Google’da para birimlerini herhangi bir siteye girmeden daha dönüştürebilirsiniz. Bunun için arama kısmına para miktarını mevcut para birimini ve dönüştürmek istediğiniz para birimini yazdığınızda doğrudan snippet olarak ulaşabileceksiniz. Örneğin; ”34 TL to USD’‘ yazarsanız doğrudan Dolar şeklinde para birimi arama ekranına saniyeler içerisinde gelecektir.

 

Aramadan Belirli Kelimeleri Çıkartmak

Bir arama yaptığınızda, belirli kelimeler içeren sonuçlara ulaşmak istemezseniz, Google’da arama yapmak için daha kolay bir çözümünüz yine var. Örneğin, ofiste çalışırken içeceğiniz güzel bir kahve demleme tarifi arıyorsanız fakat bu sonuçlardan içerisinde süt olmayan kahve tarifleri size sunulsun isterseniz, tek yapmanız gereken arama bölümüne ”kahve demleme -süt” yazmak. Yani negatif arama denilen bu teknikle, ulaşmak istemediğiniz sonucun başına eksi (-) işareti ekleyebilirsiniz!

 

Belirli Bir konumda Doğrudan Hava Durumunu Öğrenmek

Belirli bir konum veya lokasyonda hava durumunu öğrenmek çok basit. ”Hava durumu, posta kodu” şeklinde bir aramayı, hava durumunu hemen öğrenmek istediğiniz konumun posta koduyla aratırsanız, sonuçlara saniyeler içinde gelecektir.

 

Plaza Dili Edebiyatı ve En İyi Mail Programları yazılarımızı da inceleyebilirsiniz!

 

Plazacubes.com[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

(Visited 27 times, 1 visits today)

Listeleri Karşılaştır