Arama sonuçlarınız
Freelance Çalışma & Ofis Hayatına Nasıl Hazırlanabilirsiniz?

Freelance Çalışma & Ofis Hayatına Nasıl Hazırlanabilirsiniz?

Günümüzde iyice yoğunlaşan freelance sisteminin ilerleyen dönemlerde daha da yaygın hale geleceğinden şüphemiz yok. Freelance çalışmak nedir peki? Bir firmaya bağlı olmaktansa birkaç firmanın size bağlı olmasıdır aslında. Tercihen sabit bir çalışma alanınız ve belli mesai saatleriniz olmadan genelde proje özelinde çalışırsınız. Freelance çalışmak kulağa güzel gelse de beraberinde birçok zorluğu getirdiğini de unutmamak gerek. Her ne kadar ofis alanlarında çalışmak daha sıkıcı gelse de, bu alanlar çoğu zaman bizde yarattıkları ‘çalışma alanı’ hissiyle konsantre olmamızı kolaylaştırır.

Freelance çalışmaya karar verdiyseniz her şeyden önce bir plan oluşturun kariyer hedeflerinizi belirlemeyi unutmayın; kısa vadede ve uzun vadede hedefleriniz neler? Hepsini not edin, kısa vadeli hedeflerinizle uzun vadeli hedeflerinizi birbirinden ayırmayı unutmayın. Başaracağınıza inandığınız konuları hedef edinin ki bu başarılarla motive olup kendinizi geliştirin. Kısa vadedeki hedefleriniz uzun vadedekilere kıyasla daha elde edilebilir olmalı. Kendinizi denemek adına kısa vadeli hedeflerinizi zorlaştırıp hayal kırıklıkları yaratmayın deriz.

Hazırlıklı olun

Öncelikle freelance sabit gelirli bir iş olmadığı için iniş çıkışlara hazır olun, her zaman için projesiz dönemlere hazır olacak miktarda bir parayı kenarda tutun deriz. Proje alamadığınız dönemlerde motivasyonunuzun düşmesine izin vermeyin. Ayağımızın takıldığı taşların bizi korkutmasına izin vermeyin, düşmekten korkmayın. Önemli olan düşerken temkinli olup tekrar kalkabilmek. Bütün doğa sporlarında öğretilen ilk konulardan birinin ‘doğru düşmek’ olduğunu unutmayın lütfen.

Doğru Alanda Çalışın

Mutlaka yeteneklerinizin, tecrübelerinizin ve birikiminizin farkındasınızdır. Fakat yine de bu konu üzerine uzunca düşünüp yoğunlaşmak istediğiniz alanları belirleyin. Kendinize seçtiğiniz konuları sevmeniz de en az o konularda başarılı olmanız kadar önemli. Denetimden uzak çalışacağınız için işinizi severek ve isteyerek yapmanız şart.

Doğru Sektörlere Karar Verin

Alanlarınız konusunda karar verdikten sonra hizmet vermeyi düşündüğünüz sektörleri belirleyin, sadece para kazanmak adına tüm sektörlerle çalışamazsınız. Keyif aldığınız, kişisel ilginizin olduğu sektörler başarınızı körükler.

Network Kazandırır

Freelance çalışırken alanınızda kendinizi ispatlayana kadar ciddi bir çevre edinmeniz gerek. Unutmayın freelance çalışırken ilk başka siz işe gidersiniz, işin size gelmesi için kendinizi kanıtlamanız gerek. Girdiğiniz her ortamı, gittiğiniz her yeri fırsata çevirebilirsiniz, yeter ki işinizi sevin.

Plan yaratın

Her şeyden önce planlı olun, işlerinizi düzenli bir şekilde organize edin. Kulağa klasik gelen; fakat olmazsa olmaz ‘yapılacaklar listesi’ sizin için düşündüğünüzden daha verimli olacaktır. Freelance çalışma sisteminin beraberinde getirdiği esneklik ve özgürlük bazen işleri zorlaştırabilir. Çalışma disiplininizi kontrol eden bir güç belirli mesai saatleri söz konusu olmadığı için öz disiplin ile hareket etmelisiniz. Bu bazen düşündüğümüzden daha zor olabilir; fakat bunu da halledebiliriz. Günlük hatta haftalık planlar bu konuda oldukça yardımcı olacaktır.

Doğru Çalışma Alanı

Sosyal alanınızla çalışma alanınızı birbirinizden ayırmanızı öneririz, bu tamamen insan psikolojisiyle ilgili bir konu. Evde pijamalarla çalışma devri bitiyor artık, insanlarla bir araya gelip tanışmak, konuşmak bir network yaratmak gerek. Siz de çıkın evden, farklı insanlarla çalışıp farklı kapılar açın kariyerinize. Tabi bunu bir kafede kahve içerken yapma ihtimaliniz bir hayli düşük. Bu gibi bir durumda freelance ofis seçeneklerini değerlendirin deriz. Plaza Cubes Sabit Masa alanlarını ister birkaç saat için, ister bir aylık, ister bir yıllık kiralayabilirsiniz. Kendinize ait bir masanız, kilitli bir masanız olsun. Sabit Masa’de çalışan diğer insanlarla tanışın, yeteneklerinizin keşfedilmesine izin verin.

ortak çalışma alanı

Plaza Cubes – Ankara Via Flat Sabit Masa

Profesyonel Olun

Freelance çalışırken sizi zorlayacak konulardan biri de telefon ve toplantı trafiği olacaktır. İşlerinizle doğru orantılı olarak artan telefonlar, toplantılar ve hatta postalar bir süre sonra ciddi zamanınızı alacak. Müşterileriniz sizinle toplantı yapmak istediğinizde onları evinizin oturma odasında ağırlamak profesyonel olmaktan bir hayli uzak, aynı durum kafeler için de geçerli tabi. Kargolarınız için bir adrese ihtiyacınız olacak, bir de telefonlar var tabi, işinizi bölmeye hazır gelen zamansız telefonlar. Bu konular için sanal ofis seçeneğini değerlendirmenizi öneririz. Plaza Cubes sanal ofis paketleri tüm ihtiyaçları karşılayacak şekilde maksimum hizmet, minimum ücret düşünülerek hazırlanmıştır. Her paketin farklı toplantı salonu ve ofis odası kullanma hakkı vardır. Bununla birlikte hangi paketi kullanırsanız kullanın Plaza Cubes çalışma alanlarından sınırsız olarak faydalanabilirsiniz. Yani siz evinizde ya da ortak çalışma alanında işlerinizi hallederken, biz sizin yerinize telefonlarınızı açar, kargolarınızı teslim alır ve size gerekli bilgilendirmeyi yaparız. Böylece hem profesyonel bir iş adresiniz, hem de daha çok vaktiniz olur. Ayrıca toplantı odalarınız da sizin için hazırlanır.

Plaza Cubes Sanal Ofis ve Sabit Masa hizmetleriyle freelance çalışmak çok daha kolay. İstanbul’da 7, Ankara’da 2 farklı konumda sizlerin ihtiyaçlarınıza en doğru çözümü bulmak için çalışıyoruz. Biz telefonlarınıza bakalım, kargolarınızı alıp gidecek kargolarınızı teslim edelim, toplantılarınızı organize edelim, sizse sadece işinize odaklanın. Çünkü biz de sizi mutlu etmek üzere işimize odaklandık.

(Visited 24 times, 1 visits today)

Listeleri Karşılaştır