Arama sonuçlarınız
Ofis Tasarımlarının Çalışanların Ruh Sağlığına Etkisi

Çalışanlarınızın Ruh Sağlığına İyi Gelecek 6 Ofis Tasarım Önerisi

Sizin çalışma ortamınız hangisi? Plaza mı, hazır ofis çözümlerinden biri mi yoksa home office mi? Çalışmalara göre, para kazanmak için yaptığınız işin gerçekleştiği, tüm o yaratıcı fikirlerin oluştuğu; hesabın kitabın yapıldığı ya da mavi yaka hizmetlerinin gerçekleştiği alanların tasarımları, duygularınızı ve dolayısıyla yaptığınız işi oldukça fazla etkiliyor.

Emeğinizin bir ürün ya da hizmete dönüştüğü mekan, psikolojinize ne kadar iyi gelecek şekilde tasarlandıysa, ruh halinizden başlayarak, emeğinizin şeklini, sonucunu ve hatta sosyal hayatınızı bile etkiliyor.

Aşağıdaki 6 stratejik ofis planlaması ile çalışanlarınızın ruh halini pozitif bir şekilde etkilemeye yardımcı olabilirsiniz.

1. Ne Zaman, Nerede, Ne Şekilde Çalışacaklarını Onların Belirlemesine İzin Verin

Çalışanların Esnek Ofis Tercihleri

Elbette bu tamamen kontrolsüz ve düzensiz bir şekilde olmalı demiyoruz, fakat son zamanlarda birçok şirketin geçtiği bu uygulamanın sonuçları oldukça olumlu bir şekilde sonuçlanıyor.

Büyük ve kurumsal şirketlerin yanı sıra birçok start up’ın da uygulamaya başladığı esnek çalışma ortamları ve düzenlemeleri çalışanların çalışma hayatındaki kontrolünü var olan sistemden daha fazla artırmalarını sağlıyor. Çalışanların kendi kontrollerinin artması sonucu ise hem işlerine olan konsantrasyonları artıyor, hem de üretkenliklerinde pozitif bir ivme görünüyor. Yalnız bu esnek çalışma sisteminin uzun vade sonuçlarında, sadece işle ilgili olumlu sonuçların değil, bunların yanı sıra psikolojik ve bedensel sağlıklarında da iyileşme olduğu görülüyor.

2. Ofisinizin Aydınlık Düzeyini Artırın ve Çalışanlarınızı Tedirgin Edebilecek Her İhtimali Ortadan Kaldırın

Ofislerde Merdiven Tasarımları

Karanlık ve loş ortamlarda daha konsantre çalışan sayısı, aydınlık ortamlarda daha iyi işler çıkaranlardan biraz daha az da olsa, bu maddede anlatılacaklar ofisinizin aydınlık ve beyaza yakın renkler ile tasarlanmasının üretkenliği nasıl olumlu bir şekilde artıracağından bahsetmiyor (yine de aydınlık ortamların üretkenliği artırdığı bir gerçek).

Neredeyse her gün haberlerde izlediğimiz, gazetelerden okuduğumuz ya da yakınlarımızdan duyduğumuz; özellikle kadınların daha fazla karşılaştığı olumsuz durumların önüne geçmek ve kadın çalışanların neredeyse tüm gününü geçirdiği ofis ortamlarında tedirgin olmamalarını ve onların güvende hissetmelerini sağlayacak şekilde ofisinizi tasarlayabilirsiniz.

Örneğin, eğer ofisiniz birkaç katlı ve çalışanlarınız sürekli merdiven kullanmak zorunda kalıyorsa, merdiven alanlarının daha aydınlık olmasını sağlamanızı öneririz çünkü bu alanların karanlık olması kadınların daha tedirgin hissetmelerine neden olabilir. Ayrıca, merdiven alanlarında yangın çıkış kapılarının da sürekli kapalı ve kilitli olmaları da tedirginliklerini artıracak bir etken olabiliyor.

Peki ne yapılabilir?

İş üretkenliğinin artırılması için açık renklerde boyadığınız ofis odaları gibi merdiven alanlarını da beyaz tonlarda boyayıp, ışıklandırmasını başarılı bir şekilde tasarlarsanız tıpkı iş üretkenliğin artmasını sağladığınız gibi, çalışanlarınızın tedirginliklerini azaltabilirsiniz.

Koridorların, tuvaletlerin ve otoparkların ışıklandırılması ve genel ortak alanların (otopark ya da merdivenler gibi) kameralandırılması ile yaşanabilecek kötü davranışları engelleyebilirsiniz.

3. Ofisinizde Cam Panellerin Kullanımını Artırın

Cam Ofis Tasarımları

Birçok üniversitede ve şirkette kullanılan cam duvarlar, öğrencilerin ve çalışanların kendilerini daha güvende hissetmelerini sağlıyor.

Ofislerde, toplantı odalarında, konferans salonlarında kullanılan, içeri ile dışarı arasındaki görsel erişime olanak sağlayan cam paneller ile çalışanlarınıza daha güvenilir çalışma alanı sunabilirsiniz.

Ayrıca doğal ışık filtreleme özelliğine sahip cam paneller ile ofis alanlarının genel ışık seviyesini artırabilirsiniz.

4. Doğayı Ofisinize Getirin

Doğa ile İç İçe Ofis Tasarımları

Bitkilerin, kuş seslerinin, yeşilin, denizin, mavinin yani doğa ile ilgili her detayın insan psikolojisine ne kadar iyi geldiği tartışılamaz bir gerçek.

Seneler önce ve uzun araştırmalar sonucu, ilk olarak hastane yapılarında kullanılan doğal bitki peyzaj tasarımlarının; hastaların ve hasta yakınlarının psikolojilerine olumlu bir şekilde etkilediği görülmüştür.

Eğer çalışma alanınızın yeterli açık alanı varsa, bu alanı yeşillendirmeye hemen başlamanızı öneririz. Eğer yeterli açık alanınız yoksa, saksı ve su bitkilerini kullanarak ofisinizi doğaya yakın bir tema ile tasarlayabilirsiniz.

5. Şirketinizde Çalışanlarınızın Sadece Kendilerini Dinleyebilecekleri Odalar Bulunsun

Dinlenme Alanları Olan Ofis Tasarımları

Bu odaya meditasyon odası da diyebilirsiniz, oyun odası da; hiç fark etmez. Önemli olan, bu oda sayesinde çalışanlarınızın mutfak ve ofis alanı dışında bulunabilecekleri bir yerlerinin olduğunu bilmeleri.

Peki bu odalar nasıl tasarlanmalı?

Elbette bilgisayar, telefon ve çalışma masasının olduğu bir odadan bahsetmiyoruz. Çalışırken yorulduğunuzu hissettiğiniz ve “Keşke şu anda …. şöyle bir yerde olsaydım.” dediğiniz bir alan olduğunu düşünün.

Birkaç küçük mobilya, hafif bir müzik, meditasyon matları esansiyel yağ difüzörleri gibi eşyaların bulunduğu bir oda ile çalışanlarınızın birkaç dakika boyunca sadece kendi zihinleri için nefes almalarına yardımcı olabilirsiniz.

6. Oyun Alanları, Spor Salonu ve Harekete Geçirici Bir Mesaj

Ofis Odalarının Motivasyonel Olması

Son zamanlarda yaygınlaşmaya başlayan bir diğer iyileştirici özellik de, genelde büyük ve uluslararası şirketlerin bünyelerinde olan, çalışanların iş saatleri içerisinde oyun oynayabilecekleri odaların ve spor yapabileceklerin salonları olması olarak görülüyor.

Özellikle yoğun iş mesailerinin olduğu ve stresli iş tanımlarının yer aldığı şirketlerin sahip olduğu bu etki, çalışanların günlük iş rutinlerinin içerisine daha eğlenceli anları dahil etmelerini sağlıyor ve psikolojik olarak daha motive olmalarını sağlıyor.

Oyun alanları ve spor salonlarının yanı sıra, çok küçük ve etkisiz gibi görünebilecek ama uzun vadede güzel ve olumlu sonuçları olan bir diğer öneri ise daha tasarımsal.

Çalışanlarınızı motive edecek sanat eserlerine ofis alanlarınızda daha çok yer verin. Bu bir tablo olabilir, motivasyonel bir alıntının olduğu çerçeve olabilir ya da daha iyi aydınlatılmış ve her gün fotoğrafını çekmek isteyecekleri bir co-working alanı olabilir.

Unutmayın, çalışanların ruhu ne kadar beslenirse, o kadar iyi çıktılar elde edebilirsiniz.

(Visited 6 times, 1 visits today)

Listeleri Karşılaştır