Arama sonuçlarınız
2018 Dünya Kupası Ofis Üretkenliği

2018 Dünya Kupası’nı İzleyerek Ofis Üretkenliğini Artırabilirsiniz

Dünya Kupası elemeleri (FIFA World Cup 2018) çoktan tamamlandı ve artık heyecan dorukta! Bu sene Rusya’nın ev sahipliği yaptığı 2018 Dünya Kupası (her ne kadar Türkiye, Dünya Kupası grupları içerisinde yer almasa da) Türkiye’de de futbol severleri ekran başına topluyor. Eğer çalışanlarınızın bu heyecanını iş verimliliğine nasıl dönüştürebileceğinizi merak ediyorsanız, işin sırrı “birlikte aynı heyecanı paylaşmakta” saklı.

2018 Dünya Kupası Grupları Oyuna Devam Ederken, Çalışanlarınız Oyun Dışında Kalmasın

Tüm ülke, hatta tüm dünya World Cup 2018’i izlerken, çalışanlarınızın bu heyecana ortak olmayacağını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz.  Söz konusu futbol olduğu zaman; sosyal medya etkileşimlerinden, meydanlardan, balkonlarda asılan bayraklardan ve maç ertesi ofise formalarla gelmelerden de anlayacağınız üzere; Türkiye futbolla ilgili her şeyi çok seviyor. Belki tüm ofis değil ama ofisinizde çalışanların yarısından fazlası da bu kitleye dahil. Sürpriz!

Bu şekilde kısıtlı ama azımsanamayacak kadar uzun bir süre, tüm çalışanlarınızın aynı duyguları ve heyecanı paylaşmalarını bekleyemezsiniz; malesef her zaman olmaz. Hazır bulmuşken, bunu verimliliğe dönüştürmeye ne dersiniz?

2018 Dünya Kupası Grupları Bayrak Görseli

Çalışıyor Ama Ne Kadar Verimli Olabiliyor?

  • Uzun süren iş görüşmeleri, çeşitli eleme mekanizmaları derken, ekibinize yeni katılacak çalışma arkadaşınızı zaten bu süreç içerisinde az çok tanımış oluyorsunuz. Eh, zaman ilerledikçe de çalışma şeklini, onu nelerin daha çok motive ettiğini; hangi konularda yükseldiğini ya da düştüğünü görme fırsatı yakalıyorsunuz.

Eğer tam bir futbol severse, bırakın izlesin. Zaten maç süresince ne kadar verimli olabileceğini düşünüyorsunuz? Maç saatlerinden sonra çalışmasına izin verebilirsiniz. Hem bu şekilde onu anladığınızı, sosyal hayatını iş hayatı ile birlikte sürdürebileceğini ve en önemlisi ona değer verdiğinizi gösterebilirsiniz.

  • Çalışanlarınıza onların birlikte sosyalleşebileceği alanlar verirseniz, ekip iletişimini ne kadar güçlendirdiğinizi fark edeceksiniz.

Buna, coworking çalışma alanlarınıza televizyon yerleştirmekle başlayabilirsiniz. Eğer böyle bir alanınız yoksa, toplantı odanızda 2018 Dünya Kupası’nın oynandığı kanalı açık bırakmanızı öneririz.

  • Her bilgisayarda 2018 Dünya Kupası maçlarının yan sekmede açık olduğunu düşünün… Büyük ihtimalle ofisinizin internet hızı düşecektir. Bunun yanı sıra, kulaklık bile olsa arka fonda heyecanlı bir şekilde maçın yorumlandığını ya da ne kadar bastırılmaya da çalışılsa, içten dışa vurmuş bir “Goooooool!” fısıltıları duyacaksınızdır.

Herkesi tek bir ekrana toplayarak, hem internet hızınızı kontrol altına alabilirsiniz hem de Dünya Kupası ile ilgili olmayan küçük kitlenin futbol temalı fısıltılardan rahatsız olmalarını engellemiş olursunuz.

  • Eğer küçük bir ekipseniz, herkesi bir araya toplamanız çok zor olmayacaktır. Fakat büyük bir ekipseniz, mutlaka tüm birimleri tek bir alana toplamaya çalışın. Bu şekilde, farklı departmanların birbirleriyle olan iletişimlerinin de arttığını göreceksiniz. Yıllardır aynı şirkette çalışan metin yazarı ve IT yöneticisinin birbirini hiç tanımadığı bu hikayeye, güzel bir son yazıp, onlar için yeni bir başlangıç hazırlayabilirsiniz.

Birlikte çalışan insanların, aynı ortamda eğlenip, aynı duyguyu paylaşmaları; iş verimliliğinizi mutlaka artıracaktır.

  • Henüz ülkemizdeki şirketler bu uygulamaya geçti mi ya da geçmeyi düşünür mü bilmiyoruz ama, yurt dışındaki birçok şirket; çalışanlarına maç saatlerinin dışında çalışma fırsatı veriyor.

2014 yılında GetCourse çalışanlarından Jake, satış departmanından sorumlu olarak görev yapıyordu. Jake tam bir futbol severdi ve GetCourse da bunu bildiği için, maç saatlerinde mesai yapmamasına izin verdi. Tabii bunun karşılığında, “after work meetup” larına ve konferanslara katılıyordu. GetCourse, bu sürecin sonunda, Jake’in katıldığı tüm bu etkinliklerin şirket için daha iyi bir potansiyel müşteri çekme kanalı olduğunu fark etti ki zaten satış rakamları da bunu kanıtlıyordu.

  • Söz konusu tüm dünyanın dahil olduğu, en ilgisizinin bile bir fikri olduğu bir konu olunca, kendi şirketinizin ürünlerini ya da müşterinizin kampanyalarını bu tema üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Mesela içerik üretmeye dayalı bir şirketiniz varsa, hemen hemen her müşterinin profiline uygun bir içerik hazırlayabilir ve pazarlayabilirsiniz.

World Cup 2018 Google Trends Grafiği

Yukarıdaki trend eğilimleri, 2004 yılından bu yıla kadar yapılan “world cup” aramalarının yoğun olduğu zamanları göstermektedir. Google Trends üzerinden bu tarz bilgilere her zaman ulaşabilirsiniz, yani söz konusu dijital bir bilgi olunca aslında müneccim olmaya gerek kalmıyor. Müşterinizin hizmeti ya da ürüne her ne ise, bugünlere özel kampanya ya da içerik gibi satış getirecek pazarlamalara daha önceden başlayabilirsiniz.

Dünya Kupası Ofis Kutlaması

Bu küçük tüyoları uygulamak için geç kalmış sayılmazsınız, daha önümüzde 2018 Dünya Kupası hakkında konuşacağımız birkaç hafta daha var.

(Visited 7 times, 1 visits today)

Listeleri Karşılaştır