Arama sonuçlarınız

Plaza Cubes Covid-19 Bilgilendirmesi

Bizim İçin Değerlisiniz,

Plaza Cubes ailesi olarak Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel salgın (pandemi) olarak kabul edilen, ülkemizi de etkileyen dünya çapında Coronavirüs (COVID-19)’e karşı, yarattığı sağlık tehdidini önlemek amacıyla tüm lokasyonlarımızda çeşitli önlemler aldık.

Ofislerimizde Covid Önlemleri ile İşinizi Nasıl Güvende Tutuyoruz?

Covid-19 pandemi salgını birçok sektörden farklı firmayı dolaylı yada doğrudan etkiledi. Bu etkilenme sürecinde birlik olmanın ve zor durumları beraber daha iyi aşabildiğimizin bir kere daha farkına vardık.

Sürecin iyi şekilde yönetilmesinin, hayatın normale dönmesi açısından ne kadar önemli olduğunu anlayabiliyoruz. Plaza Cubes’te işini gerek sanal ofis gerekse hazır ofislerimizden yöneten tüm firmaların bu dönemi daha rahat bir şekilde atlatabilmek, kendini ve ekibini güvende hissetmesi ve işine odaklanabilmesi için gereken her önlemi daha ilk günden beri takip edip, uyguluyoruz. Önlemlerimizin daha açıklayıcı olması açısından detaylı olarak sizlere bahsetmek istedik!

Plaza Cubes Ofislerimizde Aldığımız Önlemleri Bilmek İster misiniz?

 1. Pandeminin başından bu yana tüm lokasyonlarımızda Nano Teknolojili dezenfeksiyon işlemi uygulamasını  başlattık. Bu işlemlerle 3 aylık periyotlarda yapılmaya devam ediyor.
 2. Ortak alan ve ofislerde bulunan bütün yüzeylerin temizliğinde Diversey Suma Bac D10 yüzey dezenfektanı kullanılmaktadır.
 3. Giriş lobilerimizde Dermosept El Dezenfektanı ürünümüz bulundurulmaktadır.
 4. Ofis giriş yapılmadan önce dışarıdan gelen maske ve eldiven atık kutuları oluşturuldu.
 5. Danışma personeli kargodan gelen tüm paket ve kolileri mutlaka kullan at eldiven kullanarak teslim almakta ve Dermosept Tools AF dezenfektan ile kargo paketlerinin yüzeylerini temizleyerek ( 30 cm uzaktan tüm paket yüzeyine sıkılır ve kuru mendil ile silinir) teslim etmektedir.
 6. Bütün arkadaşlarımız iletişimde bulunduğu kişiler ile arasında mutlaka iki metre mesafe koymaktadır.
 7. Arkadaşlarımız ile  kişisel temasta bulunan veya çıplak elle yapılan tüm işlerden sonra eller mutlaka sabunla veya solüsyon ile dezenfekte edilmelidir.
 8. Temizlik ve ikram personeli mutlaka eldiven ve maske kullanmaktadır.
 9. Mutfak ve Lounge alanlarında kullanılan malzemeler her akşam servis personeli tarafından toplanıp, su dolu bir kaba çok az çamaşır suyu damlatarak hazırlanan karışım kabından geçirdikten sonra bulaşık makinesinde yıkanmaktadır.
 10. Plaza Cubes ekibi olarak tüm önlemlerimiz alınmış ve ekiplerimiz salgın hastalıkla mücadele konusunda detaylı olarak bilgilendirilmiştir.
 11. Toplantı odalarında kişi kapasitesini yarı yarıya azalttık ve sosyal mesafe kuralına uygun hale getirdik.
 12. Lounge alanlarımızda da kapasiteyi yarıya indirdik, böylece bu alanı kullanan müşterilerimiz rahatça sosyal mesafe kuralına uygun şekilde çalışabilirler.
 13. Lounge alanlarındaki büyük masaları plexiglass ayraç paneller ile böldük.
 14. Giriş lobi ve tüm lounge alanlarımızda pleksi ile ayırma çalışması yapılmaktadır.
 15. Kapı giriş ve çıkışlarına ellerinizi dezenfekte edebileceğiniz dezenfeksiyon istasyonları kurulmaktadır!
 16. Binaya girişler önlemler kapsamında termal kamera ve ısı ölçer ile yapılıyor. Ateşi yüksek olan kişiler binaya alınmıyor.
 17. Bina içerisinde herkes maskesi ile dolaşmak zorundadır ve bunlar plaza personelleri tarafından denetlenmektedir.
 18. Bina asansörlerinde kapasiteler azaltılmış olup bekleme yerleri belirlenmiş ve sticker ile işaretlenmiştir.

Klima filtreleri ile ilgili SSS (sıkça sorulan sorular) ilgili yanıtlarımız aşağıdadır. İncelemenizi rica ederiz!

Gerek basında gerek sosyal medyada klima filtrasyonları ile ilgili bazı bilgiler verilmektedir.  Bu konuda daha detaylı bilgiye sahip olmanız için NAFA (National Air Filtration Association) tarafından verilen detaylı soru cevap bilgilerini sizin ile paylaşmak istedik.

Covid-19 (Corona Virüsü) ve Hava Filtrasyonu Hakkında Sık Sorulan Sorular (SSS)

Sizi ve Binanızı Güvende Tutmak İçin Bilmeniz Gerekenler

 • Bina hava filtrasyonu beni Covid-19 almaya karşı koruyabilir mi?
 • Binadakileri Covid-19’dan korumak için hangi filtreyi kullanmalıyım?
 • Neden sadece bulabildiğim en yüksek verimli filtreyi kullanmıyorum?
 • Hastanelerin iyi bir filtrelemeye sahip olduğunu biliyorum, neden hepimiz sadece böyle sistemleri kullanmıyoruz?
 • Ultraviyole (UV) lambalarla ilgili ne düşünüyorsunuz?
 • Filtrasyon, Covid-19’a neden olan damlacıkların hava yoluyla taşınmasını engeller mi?

Hepimiz sosyal olarak Covid-19 salgınının ortasındayken ve evde durduğumuz için, bazıları daha güvende olmak ve daha fazla önlem alabilmek için başka neler yapabileceklerini soruyor olabilir. El yıkama ve hijyen, virüsün yayılmasını sınırlamanın en etkili yolu olarak kalırken, hava filtrelerinin rolü ve etkinliği hakkında çelişkili bilgiler ortaya çıkıyor.

Toronto Üniversitesi İnşaat ve Maden Mühendisliği Bölümü profesörü ve iç mekan hava kalitesi uzmanı Prof. Jeffrey Siegel “İnsanların hava filtrasyon sistemlerinin nasıl çalışması gerektiğini anlamaları önemlidir” diyor. “Bazıları şu anda karşılaştığımız durumdan korkuyor olabilir, ama kendimizi, ailelerimizi ve topluluklarımızı korumanın en iyi yolu kanıta dayalı bilgilerdir.”

Bina Hava Filtrasyonu Beni Covid-19 Almaya Karşı Koruyabilir mi?

Bina ısıtma, havalandırma ve klima (HVAC) sistemlerinde filtrasyon, genel bir risk azaltma yaklaşımının bir parçası olabilir, ancak genellikle kendi başına bir çözüm olarak görülmez.

Doğrudan bilimsel bir fayda kanıtı olmasa da,  filtrelerin SARS-CoV-2 virüsü içeren parçacıkları filtreleme yeteneğine sahip olduğu düşünülmektedir. Filtrelerin enfeksiyon hastalık iletimi üzerinde herhangi bir etkisi olması için, hava yoluyla yolla iletimin gerçekleşmesi, filtrelerin sirkülasyon havasını işlemek için uygun sistemlere uygun şekilde takılması ve bakımının yapılması ve filtrelerin, bina için uygun şekilde tasarlanması gerekir. Daha da önemlisi, çoğu binada ve çoğu durumda, filtreler hiçbir zaman sosyal uzaklaşma, sosyal mesafe ve el yıkama gibi diğer enfeksiyon kontrol önlemlerinden daha önemli değildir.

Plazalarda Covid-19’dan korumak için hangi filtreyi kullanmalıyım?

Bu soruya, SARS-CoV-2 içeren parçacıkların ve damlacıkların doğası ile yukarıda bahsedilen konular hakkında bilinen açık bir cevap yoktur. Düzgün takılmış yüksek verimli filtreler, takılı yakalama verimliliklerine bağlı olarak ilgili boyuttaki parçacıkları alabilir, ancak mevcut bilgiler yinede bu soruya tam cevap verecek seviyede değildir.

Neden Her Yerde Bulunabilen En Yüksek Verimli Filtre Kullanılmıyor?

Yüksek verimli filtreler binanız için uygun olabilir, ancak aynı zamanda verimsiz de olabilirler. Yüksek verimli bir filtre, yüksek bir başlangıç basınç düşüşüne neden olup,  çok hızlı bir şekilde toz ve parçacıklar ile yüklenebilir, bu nedenle 6 aylık dönemlerde filtre bakımları gerekir. Yüksek basınçlı bir damla filtre (yeni olduğu zaman olduğu için veya hızlı bir şekilde yüklendiği için), düzgün takılmadığında ve iyi kapatıldığında daha fazla havanın filtreye takılmasına neden olabilir.

Sisteminizin tasarımına bağlı olarak, yüksek basınçlı bir damla filtre, çevreye verilen hava miktarını da azaltarak filtreyi daha az etkili hale getirebilir ve HVAC sisteminin diğer parçalarında başka sorunlara neden olabilir. En önemlisi, birçok konut ve bazı hafif ticari sistemlerde, sistemdeki fan çok sık çalışmaz ve filtrenin verimliliği sorun olabilir.

Hastanelerin İyi Bir Filtrelemeye Sahip Olduğunu Duyuyoruz, Neden Her Binada Sadece Böyle Sistemler Kullanılmıyor?

Hastaneler (ve birçok sağlık tesisi), ihtiyaç duydukları filtrasyon seviyelerini karşılayabilecek özel olarak tasarlanmış mekanik sistemlere sahiptir. Filtreleme avantajını en üst düzeye çıkarmak için genellikle diğer sistemlere ve kontrol stratejilerine (örn. UV lambalar, nem kontrolü, hava akışı yönetimi) güvenir. En önemlisi, bu ekipmanı en yüksek faydayı sağlayacak şekilde çalıştıran ve bakımını yapan özel personeli vardır.

Ultraviyole (UV) Lamba Faydaları Nelerdir?

Genellikle filtrasyon, nem kontrolü ve hava akımı yönetimi ile uyumlu olarak uygun şekilde tasarlanmış ve bakımı yapılmış bir UV sisteminin diğer virüslerden kaynaklanan enfeksiyonları azalttığı gözlemlenmiştir. Sistemin detayları çok önemlidir (örn. Fikstür tasarımı, lamba tipi, lamba yerleştirme hava akışı miktarı ve karıştırma vb.). Bu faktörleri dikkate almadan mevcut bir sisteme UV eklemenin bir yararı olmadığı kanıtlanmıştır.

Filtrasyonun çalışması için Covid-19’a neden olan damlacıkların hava yoluyla taşınması gerekmez mi? 

Evet, çoğu halk sağlığı için rehberlik veren hizmetler , Covid-19 bulaşmasının ağırlıklı olarak büyük damlacıklar ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Bu nedenle hava filtrasyonu, genellikle yüzey temasından veya bireyler arasındaki yakın temastan iletimi ele almadığı için bir çözümün sadece küçük bir parçasıdır. Bununla birlikte, A) damlacıkların uzun süre havada kalabilir olması(örneğin, bazı koşullar altında saatler) b) damlacıklar, bileşimleri ve etraflarındaki havanın bağıl nemi (düşük bağıl nem) dahil olmak üzere bir dizi faktöre bağlı olarak boyutta değişir. Dış etkenler damlacıkların ve partiküllerin daha küçük olmasına neden olabilir. Ayrıca, genellikle damlacıklar ile ilişkili olan diğer virüslerden gelen DNA ve RNA, kullanılmış filtrelerde bulunmuştur.  Bu da filtre sistemlerin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

Plaza Cubes Filtre ve Havalandırma 

  • Bulunduğumuz plazalarda iklimlendirme sistemleri %100 taze hava ile yapılmaktadır.Taze hava direkt ofislerimize verilmektedir.
  • Bulunduğumuz plazalarda gelen taze havaya başka hava karıştırılmaz.
  • Periyodik filtre bakımları 3 ile 6 aylık dönemlerde yapılmaktadır.
  • Filtreler hijyenik klima temizleme malzemeleri ile temizlenmektedir.
  • Drenaj tavalarına lejyonella tabletler koyulmaktadır.Bu hijyenik temizlik sayesinde bakterilerden kurtulmuş oluyoruz.

Coronavirüs Bilgi ve Takip İçin Linkler:

Plaza Cubes Covid-19 Bilgilendirmesi

You are precious to us,

As the Plaza Cubes family, we have taken various measures at all locations to prevent the health threat posed by the World Health Organization against Coronavirus (COVID-19), which is accepted as a global epidemic (pandemic) and affects our country.

How Do We Keep Your Business Safe With Covid Precautions In Our Offices?

Covid-19 pandemic epidemic directly or indirectly affected different companies from many sectors. In this process of being affected, we realized once again that we are united and that we can overcome difficult situations better.

We can understand how important the process is to be managed properly in order for life to return to normal. At Plaza Cubes, we have been following and implementing every precaution from the very first day in order to ensure that all companies that manage their business either from our virtual office or our ready-made offices can easily survive this period, feel themselves and their team safe and focus on their business. We wanted to tell you in detail about our measures to be more descriptive!

Would you like to know the precautions we take in our Plaza Cubes offices?

1. We started to apply disinfection process with Nano Technology in our locations between March 17-21. With these processes, it will continue to be done in 3-month periods.

2. Diversey Suma Bac D10 surface disinfectant is used for cleaning all surfaces in common areas and offices.

3. Our Dermosept Hand Disinfectant product is available in our Lobbies.

4. We started to use antiseptic sticky mats used in hospitals at the entrance of the offices. Everyone coming from outside will enter our offices by pressing on them.

5. Before entering the office, mask and gloves waste boxes coming from outside were created.

6. Consultation staff take all packages and parcels coming from the cargo using disposable gloves and clean the surfaces of the cargo packages with Dermosept Tools AF disinfectant (squeezed to the entire package surface 30 cm away and wipe with a dry tissue).

7. All of our friends definitely set a distance from the people they communicate with.

8. After all personal contact with our friends or with bare hands, hands must be disinfected with soap or solution.

9. Cleaning and catering personnel definitely use gloves and masks.

10. The materials used in the Kitchen and Lounge areas are collected by the service personnel every evening, and they are washed in a dishwasher after passing them through a mixture bowl prepared by adding a little bleach to a bowl filled with water.

11. As Plaza Cubes team, all our precautions have been taken and our teams have been informed in detail about the fight against epidemic disease.

12. In the meeting rooms, we reduced the person capacity by half and made it suitable for the social distance rule.

13. We also halved the capacity in our lounge areas so that our customers using this area can work comfortably in accordance with the social distance rule.

14. We divided the large tables in lounge areas with plexiglass divider panels.

15. Plexi separation work is carried out in the entrance lobby and all our lounge areas.

16. Disinfection stations where you can disinfect your hands at door entrances and exits.
is established!

17. The entrances to the building are done with a thermal camera and a heat meter within the scope of the measures. People with high fever are not taken into the building.

18. Everybody has to walk through the mask in the building and they are supervised by the plaza staff.

19. Capacities are reduced in building elevators, waiting areas are determined and marked with a sticker.

Below are our answers to FAQ (frequently asked questions) related to air conditioning filters. We ask you to review!

Some information about air conditioning filtration is provided both in the press and on social media. We wanted to share the detailed question and answer information provided by the NAFA (National Air Filtration Association) with you so that you have more detailed information on this subject.

Frequently Asked Questions (FAQ) About Covid-19 (Corona Virus) and Air Filtration

What You Need to Know to Keep You and Your Building Safe

 • Can building air filtration protect me from receiving Covid-19?
 • Which filter should I use to protect the building from Covid-19?
 • Why don’t I just use the highest efficient filter I can find?
 • I know hospitals have good filtering, why don’t we all just use such systems?
 • What do you think about ultraviolet (UV) lamps?
 • Does filtration prevent the airborne droplets causing Covid-19 from being transported?While we are all socially in the middle of the Covid-19 outbreak and we are at home, some may be asking what else they can do to be safer and take more precautions. While hand washing and hygiene remain the most effective way to limit the spread of the virus, conflicting information about the role and effectiveness of air filters is emerging.

Professor of the University of Toronto Civil and Mining Engineering Department and indoor air quality expert. “It is important for people to understand how air filtration systems should work,” says Jeffrey Siegel. “Some may be afraid of what we are facing now, but evidence-based information is the best way to protect ourselves, our families, and our communities.”

Can Building Air Filtration Protect Me from Taking Covid-19?

Filtration in building heating, ventilation and air conditioning (HVAC) systems can be part of a general risk reduction approach, but is generally not considered a solution by itself.

Filters are thought to have the ability to filter out particles containing the SARS-CoV-2 virus, although there is no direct scientific evidence of benefit. In order for the filters to have any effect on the transmission of infectious diseases, airborne transmission must take place, filters must be properly installed and maintained in systems suitable for processing circulation air, and the filters must be designed appropriately for the building. More importantly, in most buildings and in most cases, filters are never more important than other infection control measures such as social distancing, social distance and hand washing.

Which filter should I use to protect from Covid-19 in plazas?

There is no clear answer to this question known about the nature of particles and droplets containing SARS-CoV-2 and the above-mentioned issues. Properly installed high-efficiency filters can pick up particles of the relevant size depending on their installed capture efficiencies, but the available information is still not at a level to fully answer this question.

Why Is The Highest Efficiency Filter Available Everywhere?

High efficiency filters may be suitable for your building, but they can also be inefficient. A high efficiency filter causes a high initial pressure drop and can be loaded very quickly with dust and particles, so filter maintenance is required every 6 months. A high-pressure drip filter (as it was when it was new or it was installed quickly) can cause more air to get caught in the filter when it is not properly installed and closed well.

Depending on the design of your system, a high pressure drip filter can also reduce the amount of air delivered to the environment, making the filter less effective and causing other problems in other parts of the HVAC system. Most importantly, in many residential and some light commercial systems, the fan in the system does not work very often and the efficiency of the filter can be a problem.

We Hear Hospitals Have Good Filtering, Why Not Just Such Systems Are Used In Every Building?

Hospitals (and many health facilities) have specially designed mechanical systems that can meet the levels of filtration they need. It often relies on other systems and control strategies (eg UV lamps, humidity control, airflow management) to maximize the filtering advantage. Most importantly, they have special staff who operate and maintain this equipment to get the most benefit.

What Are the Benefits of Ultraviolet (UV) Lamp?

It has been observed that a properly designed and maintained UV system, generally compatible with filtration, humidity control and airflow management, reduces infections from other viruses. The details of the system are very important (eg fixture design, lamp type, lamp placement airflow quantity and mixing etc.). It has been proven that adding UV to an existing system is not useful without considering these factors.

Shouldn’t the droplets causing Covid-19 be carried by air for the filtration to work?

Yes, services that provide guidance for most public health show that Covid-19 transmission is predominantly associated with large droplets. Therefore, air filtration is only a small part of a solution, as it usually does not address transmission from surface contact or close contact between individuals. However, the fact that the droplets can remain in the air for a long time (eg, hours under certain conditions) b) the droplets vary in size depending on a number of factors, including their composition and the relative humidity (low relative humidity) of the air around them. External factors can cause the droplets and particles to be smaller. In addition, DNA and RNA from other viruses, often associated with droplets, have been found in used filters. This shows how important filter systems are.

Plaza Cubes Filter and Ventilation

 • In the plazas we are in, air conditioning systems are made with 100% fresh air. Fresh air is delivered directly to our offices.
 • Fresh air coming from the plazas we are in is not mixed with any other air.
 • Periodic filter maintenance is carried out in 3 to 6 month periods.
 • Filters are cleaned with hygienic air conditioner cleaning materials.
 • Legionella tablets are placed in drain pans. Thanks to this hygienic cleaning, we get rid of bacteria.

Listeleri Karşılaştır