Arama sonuçlarınız
melek yatırımcı nedir? nasıl etkilenir?

Melek Yatırımcı Nedir? Nasıl Etkilenir?

Uzun zamandır hayali ile yaşadığınız işi nihayet kurdunuz. Fikirlerinizin hayata geçmesine hiç bu kadar yakın olmamıştınız. Projenizi planladınız, projenize inanıyorsunuz, başlamaya hazırsınız. Yalnız küçük bir sorununuz var. İşiniz için yeterli sermayeyi bir türlü toparlayamıyorsunuz. İşte tam da bu noktada ihtiyaç duyduğunuz destek melek yatırımcılardan geliyor. İşinizi finanse edecek, tecrübeleri ile size yol gösterecek melek yatırımcılar ile hayalleriniz, daha başında sağlam temeller üzerine kurulur. Melek yatırımcı nedir? Melek yatırımcı nasıl bulunur? Melek yatırımcıları etkilemek için neler yapmalısınız? Detaylar yazımızda.

Melek Yatırımcı Nedir?

melek yatırımcı nedir

Melek yatırımcı, başlangıç ve büyüme aşamasındaki girişimlere hisse veya hisse senedi karşılığı sermaye sağlayan, girişimlere kuruluşlarının çok erken bir bir safhasında dahil olarak risk ve fırsatları büyük ölçüde üstlenen, birikimi ile desteklediği girişimi yönlendiren özel bir yatırımcı tipidir. Melek yatırım ağları ise melek yatırımcıların oluşturduğu sermaye ve güç birliği havuzlarıdır. Melek yatırım ağları melek yatırımcılar ile girişimleri biraraya getiren etkinlikler düzenler, yatırım kararı alınmasında yatırımcı ile girişimci arasındaki iletişimi destekler, yatırım takibinde yatırımcı ile birlikte süreci yönetirler.

Melek Yatırımcıları Etkilemek İçin Neler Yapmalısınız?

melek yattırımcıları etkilemek için ne yapmalı

İlk İzlenim

Melek yatırımcınızın gözündeki ilk izlemininiz oldukça önemlidir. Ciddiyetinizi ve fikrinize olan güveninizi mutlaka belli etmeniz gerekir. Bunun için de girişiminizin kurumsal kimliğini, web sitesi, kartvizit, logosunu hazırlamanız profesyonelliğinizi gösterecektir. Varsa ortağınız ile olan iletişiminiz ve iş bölümünüz de Melek Yatırımcınızın girişiminize yatırım kararını önemli ölçüde etkileyecektir.

Profesyonel Bir İş Planı

Her adımı hesaplanmış, alınacak malzemeler için opsiyonel teklifler alınmış, her bir masraf kalemi için düşünülüp doğru kararın verildiği izlenimini veren detaylı bir iş planı melek yatırımcınızın size ve işinize olan güvenini sağlamlaştıracaktır.

B ve C Planları

Her girişimci hayaline güvenmeli ve başarılı olacağına tüm kalbiyle inanmalıdır ama piyasa şartları, değişen sosyo ekonomik durumları hesaplayarak B ve C planlarını hazırda tutmak girişiminin geleceğini güvence altına alması açısından önemlidir. Farklı senaryolara göre hazırlanmış planlar melek yatırımcı adayınızı da etkileyecektir.

Şeffaf Olun

Her zaman göründüğünüz gibi olun, olduğunuz gibi görünün. Melek yatırımcınız ile aranızdaki güven ilişkisi oldukça önemlidir. Yatırımcı adayınızdan en küçük bir detayı bile saklamamalısınız.

Türkiye’deki Melek Yatırım Ağları ve Melek Yatırımcılar Listesi

Galata Business Angels

galata business angels melek yatırımcı ağı

Türkiye’nin ilk melek yatırım ağlarından olan Galata Business Angels, kurulduğu 2011 yılından bu yana Hızlı Çeviri’den Flowerbox’a, Butigo’dan Joy Foodz’a birçok girişime finansman ve danışmanlık desteği vermektedir. Galata Business Angels ağının en bililen melek yatırımcıları,Mynet, Airties, Gittigidiyor,Yemeksepeti, Markafoni, Pozitron, Vepa Grup, ReklamZ, DBI, 41-29 gibi büyük girişimlerin kurucuları, Nevzat Aydın, Emre Kurttepeli, Alemşah Öztürk, Kaan Boyner, Cem Soysal ve Ömer Faruk Akarca’dır.

E-Tohum

etohum melek yatırım ağı

E-tohum, internet girişimleri ile yatırımcıları buluşturmayı amaçlayan bir ağdır. Yatırımcısı olduğu Evidea, Pembe Panjur gibi web siteleri ile bilinen Burak Büyükdemir’in kurduğu E-tohum platformu, bugüne kadar birçok girişim ile yatırımcısını buluşturmuştur. Her yıl başvurular arasından seçilen girişimler, projelerini Etohum Yatırımcı Kulübü’ne sunma fırsatı yakalar ve sunum aşamasını başarı ile geçen girişimler, Startup Turkey‘de yeralarak iş planı hazırlama, iş planının bireysel, kurumsal yatırımcı ve şirketlere sunumu süreçleri boyunca koçluk ve yönlendirme hizmetinden faydalanabilirler.

BUBA-BÜMED Business Angels

buba bümed business angels

Boğaziçi üniversitesi, Webrazzi İnternet Girişimleri Araştırması‘na göre sektöre en çok sayıda internet girişimi kazandıran üniversite. Üyeleri arasında Cem Boyner, Murat Ülker ve Güler Sabancı gibi isimleri barındıran Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği tarafından 2014 yılında kurulan BÜMED Business Angels, girişimciler ile melek yatırımcıları buluşturmayı hedefleyen bir melek yatırımcı ağı.

Istanbul Startup Angels

istanbul startup angels melek yatırımcı ağı

Türkiye’nin en bilinen melek yatırımcı ağlarından olan Istanbul Startup Angels, öncelikli olarak yazılım, ileri teknolojiler, mobil ve internet teknolojileri alanlarında 50.000 TL ile 500.000 TL arasında finansman desteği ve danışmanlık vermektedir.

En Bilinen Melek Yatırımcılar

Nevzat Aydın

nevzat aydın yemeksepeti kurucusu

Yemeksepeti.com Kurucusu

Twitter: @zagortenay76

Linkedin:Nevzat Aydın

 

Burak Büyükdemir

burak büyükdemir etohum kurucusu

E-tohum Kurucusu

Twitter: @burakbuyukdemir

Linkedin: Burak Büyükdemir

En Bilinen Yatırımları: Pembepanjur.com, Evidea.com

 

Sina Afra

sina afra markafoni kurucusu

Markafoni Kurucusu

Twitter: @SinaAfra

Linkedin: Sina Afra

En Bilinen Yatırımları: Lidyana.com

 

Emre Kurttepeli

emre kurttepeli mynet kurucusu

Mynet Kurucusu

Twitter:@emre_kurttepeli

Linkedin: Emre Kurttepeli

En Bilinen Yatırımları: Evidea.com, Sporcum.com, Hazinem.com

 

Hasan Aslanoba

hasan aslanoba melek yatırımcı

Aslanoba Gıda CEO’su tazedirekt.com Kurucusu

Twitter:@AslanobaHasan

Linkedin: Hasan Aslanoba

En Bilinen Yatırımları: Ehil.com, Boni.me, incir.com, BiTaksi, Tasit.com,

 

Yüksel Dibekoğlu

yüksel dibekoğlu ilab

iLab Yöneticisi

Twitter:@YukselDibekoglu

Linkedin: Yüksel Dibekoğlu

En Bilinen Yatırımları: Neredekal.com, Unnado.com, Dijimecmua.com

 

Alp Saul

alp saul pronet kurucusu

Pronet Kurucusu

Twitter:@alpsaull

Linkedin: Alp Saul

En Bilinen Yatırımları: Vivense.com, Grupanya, Idemama.com

 

Arda Kutsal

arda kutsal webrazzi kurucusu

Webrazzi Kurucusu,

Twitter: @ardakutsal

Linkedin: Arda Kutsal

En Bilinen Yatırımları: Getir

 

 

Ayrıca Angellist üzerinden tüm dünyadaki melek yatırımcılara ulaşabilir, yatırımcı adaylarınız ile iletişime geçebilirsiniz.

Tabi girişiminize kaynak sağlamak için tek yolunuz melek yatırımcılar değil. KOSGEB gibi kurumlardan hibe ve krediler alabilir, Kickstarter gibi fon platformlarına girerek hem işinize kaynak sağlayabilir hem de tanıtımınızı yapabilirsiniz.

 

 

 

(Visited 24 times, 1 visits today)

Listeleri Karşılaştır