Arama sonuçlarınız
büyümek için dikkat etmesi gereken noktalar, taktikler ve ipuçlarını Plaza Cubes Blog'ta okuyun!

Küçük İşletmelerde Büyümenin İpuçları

Bir anda aklınıza gelen fikrin peşinden gittiniz. Ya da pazardaki açıkları görüp, harika bir iş kurdunuz. Yaratıcı bir hizmet ya da ürün. Herkes de bayıldı. Ama siz bu kadar talep beklemiyordunuz ki? E tüm bu koşturma içindeyken, kendi şirketinizin hem genel müdürü, hem finans müdürü, hem satışçısı, hem pazarlamacısı hem de ofis boy’uyken, hatta bir taraftan da şehirlerarası ya da ülkeler arası seyahat ederken ipin ucunu kaçırmamayı,  büyük resme bakabilmeyi nasıl becereceksiniz? İşletme giderlerini en düşükte tutarken, verimliliği artırmayı ve artan talebe de cevap vermeyi nasıl becereceksiniz?

Ben “süper kahramanım” demiyorsanız ya da her şeye yetişmeye çalışırken helak olup gitmek istemiyorsanız çözüm basit:  Tabi ki destek alarak! Bu desteğin illa ki yeni bir bordrolu şirket çalışanından  gelmesi gerekmiyor, hatta gelmese daha iyi. Zira büyümedeki istikrarı sürdüremezseniz 2 ay sonra boş boş oturacak elemanlar almış olabilirsiniz. Benim bahsettiğim, bazı “sanal” destekler.  Bir de mevcut iş gücünüzü ve kaynaklarınızı en verimli şekilde kullanmak.

büyümenin altın anahtarları görsel

Lüzumsuz yatırımlardan kaçının, kiralayabildiğiniz her şeyi kiralayın

Beklenmedik şekilde büyüyen küçük işletmelerin yaşadığı en büyük problem finansal sorunlar. Büyüme sebebiyle yapmanız gereken yatırımlar, almanız gereken elemanlar çıkabilir. Bu da kazandığınızdan çok harcamanız anlamına gelir. Biraz frene basarak ve kontrollü ilerlemeye özen gösterin. Örneğin bir anda ülke genelinde “bölge müdürlükleri” açarak hem kira ödemek hem de bir ekip oluşturmak yerine, bazı bölgeler için sanal ofisleri tercih edebilirsiniz, zira sanal ofisler çok uygun bütçelerle size prestijli bir iş adresi sağlamanın yanı sıra, belli dönemlerde ofis ve toplantı odası kullanımı, posta kutusu, şirket isminizle cevaplanacak bir adet telefon numarası da sağlıyor.

basamakları kontrollü tırmanın görsel

Her şeye her yerden ulaşabilmek

Herkesin her şeyi anında istediği bir çağdayız. Hal böyleyken, “Aaa dosyam ofiste,  dönünce size gönderirim” demek yerine, her an her yerde ulaşabileceğiniz bir saklama alanı (buna bulut depolama da deniyor hani şu cloud storage dedikleri) hayat kurtarıcı olabilir. Microsoft’un, Google’un ve daha bir çok servis sağlayıcının böyle hizmetleri var. Biri mutlaka size göredir. Yani, dijital yenilikleri ve ortak alan çözümlerini kullanın.

Zamanı ve ekibi verimli kullanın

Sizin ve birlikte çalıştığınız kişilerin iş ve zaman planını gösteren bir tablo oluşturun. Tamamlanan işleri ya da devam eden işlerin hangi aşamada olduğunu, kimlere ne iş düştüğünü gösteren bir tablo. Böylece hangi iş ne aşamada bilgi almak için birisine ulaşmak zorunda kalmazsınız, tek yapmanız gereken yine her yerden ulaşabileceğiniz alandaki tabloya bakmak. En önemlisi de herkes neyi ne zaman yapacağını bilir, sürekli olarak birilerini iteklemek onlara yapacaklarını hatırlatmak zorunda kalmazsınız. Sizin tek yapmanız gereken, işleri önceliklendirmek, bunları zamanlamaları ile birlikte mevcut ekibinize dağıtmak.

Müşteriyi de işin içine katın

Bir web siteniz mutlaka vardır. Buraya müşterilerinize özel bir alan açabilirsiniz. Biraz bilişim yatırımıyla, iyi işleyen bir müşteri portali oluşturup,  7/24 müşterilerin taleplerini yazabilecekleri, sorularına cevap alabilecekleri bir alan yaratmış olursunuz. Hatta eski müşterileriniz ürün ya da hizmet siparişlerini bu portal aracılığıyla yapabilirler. Aman dikkat, buradaki kritik nokta yukarıda da belirttiğim gibi portalin “iyi işlemesi”. Müşterilerin taleplerine hızlı ve doğru cevap vermelisiniz ki zaman kazanayım derken memnuniyetsiz müşteriler yaratmayın!

Bunların yanı sıra size nefes aldıracak ufak tefek taktikler de hayat kurtarıcı olabilir:

  • Zaman çizelgesi çıkarmış olsanız bile günlük yapılacaklar listesi oluşturmak, günü planlamak açısından oldukça yardımcı olacaktır.
  • On parmağınızda on marifet olması çok güzel ama hızlı büyürken işler arasında kaybolmak yerine bir anda bir işe odaklanmak büyük resmi görmenize yardımcı olur. Kalan 9 marifetinizi de sırasıyla gösterirsiniz…
  • Gün içinde en verimli olduğunuz anları sizden iyi kimse bilemez. Evet her iş önemli ama bazıları daha önemli olduğuna göre onları en verimli çalışabildiğiniz anlara saklayın. Sabah insanıysanız sabah toplantıları koyabilirsiniz. Açken düşünemiyorsanız yemek öncesi önemli konuları kendinize yasaklayın. Tokken uyku fena bastırıyorsa yemek öncesi saatleri seçin…
  • En baba işlerin bile mutlaka alt bileşenleri vardır. Onları belirleyin, adım adım ilerleyin, büyük bir yükün altında ezilmeyin.
  • Yardım istemek ayıp hiç de değil! Alt ekiplere ya da üçüncü partilere işleri dağıtabilirsiniz.

Bazı şeyler küçük görünse de, önemsiz bir öneri gibi gelse de etkileri tahmininizden büyük olabilir. Büyümek küçük ve emin adımlarla olur. Büyük adımlar sonrasında gözden kaçan detayların ise geri dönüşü olmayabilir…

(Visited 1 times, 1 visits today)

Listeleri Karşılaştır