Dijital Pazarlamada Call To Action Etkisi - CTO Nedir? | Plaza Cubes Blog
Your search results

Dijital Pazarlamada Call To Action Etkisi

Posted by Yalcin Boncuk on 7 November 2019
| 0

7 November 2019

Dijital Pazarlamada Call To Action Etkisi

 

Dijital Pazarlamada Call To Action Etkisi yazımızda bir pazarlama terimi olan CTA yani ”Call To Action” önemini, doğru kullanımı sonrası satışlara olan etkilerinden bahsedeceğiz.

 

Call To Action Nedir?

 

Bir harekete geçirme mesajı olan CTA, pazarlamacının izleyicisinin veya okuyucusunun atmasını istediği bir sonraki adıma atıfta bulunan bir pazarlama terimidir. CTA’nın satışlarla doğrudan bağlantısı olabilir.

 

Örneğin, okuyucuya bir satışı tamamlamak için satın al düğmesini tıklatması talimatını verebilir veya izleyiciyi bu şirketin mal veya hizmetlerinin bir tüketicisi olma yolunda ilerletebilir.

 

Kısacası, CTO yani Call to Action, genel olarak insanları harekete geçiren, okuyucuya belirli bir eylem gerçekleştirmesini söyleyen bir metin veya görseldir. ”buraya tıklayın” , ”şimdi satın al” veya ”üye olun” eyleme yönelik genel bir çağrıdır ve websitelerinde, açılış sayfalarında, e-postalarda, sosyal medyada ve hatta özel olarak tasarlanmış CTA düğmelerinde bulunabilir. Türkçe’de karşılığı ise harekete geçirici mesajdır.

 

Etkili Bir Call To Action Nasıl Olmalı?

 

Sade ve Etkili Bir Mesaj

Mesajınızın dili açık ve sade aynı zamanda etkileyici olmalıdır. Mesajınıza tıkladıklarında hangi işlemi yapmasını istediğinizi ve tıklarlarsa ne olacağını açıkça belirtin. Hatta ne zaman yapacaklarını bile mesaja ekleyebilirsiniz; ”şimdi” veya ”bugün indirimi yakala” gibi. Mesaj kesinlikle gerçek olmalıdır.

 

Mesajın Tasarım

İyi bir CTA, normal bir metin yazısından çok daha fazlasıdır, her yerde öne çıkmalı ve dikkat çekmelidir. Bir CTA butonu, açık olduğu sayfa ile kontrast oluştururken, metin de göze çarpmalıdır. Yani eğer sayfa açık renk ise mesajınızın olduğu buton koyu renk, eğer sayfa koyu renk ise buton açık renk olabilir. Bu şekilde mesajınızın görünürlüğü artacaktır.

 

Yerleşim ve Zamanlama

Zamanlamanızı doğru yapın ve kullanıcıların markanıza ısındıklarında ve dönüştürmeleri muhtemel olduğunda ilgili bir harekete geçirme ifadesi görmelerini sağlayın. Bu nedenle çoğu blog yazısı, başında değil, sonunda güçlü bir CTA içerir. Aynısı sosyal medya paylaşımları, açılış sayfaları ve e-postalar için de geçerlidir.

 

Mesajınızı İzleyin

Dijital pazarlamada Call To Action etkisi için CTA’larınızı izleyin, ardından markanıza uygun olanı bulana kadar deneyin, test edin ve ince ayar yapın. Renk veya yerleşimdeki basit bir değişikliğin dönüşümleri değiştirebileceğini gözlemleyebilirsiniz.

 

Kısacası etkili bir Call To Action 3 özelliktedir;

 

 1. İçeriğinize netlik sağlar.
 2. Etkili CTA’lar, kullanıcı veya okuyucuyu daha sonra ne yapacağınız konusunda doğru yönlendirir.
 3. CTA’nızdaki tıklama oranı (TO), iyi bir sonuç verir.

 

Sıkıcı bir mesaja örnek olarak ‘’download’’ verebiliriz. Bunun yerine ‘’Download your free docs’’ mesajı daha etkili bir sonuç sunar.

 

En İyi Call To Action Örnekleri

 

Spotify ”Call To Action” Örneği
Call To Action Nedir - Dijital Pazarlamada Call To Action Etkisi

Dünyaca ünlü müzik, yayın, podcast dinleme platformu Spotify yeni üyelerine giriş CTA olarak ‘’Free Music. Millions of Songs.’’ Cümlesini sunuyor. 4 kelime bu kadar etkili yanyana gelebilirdi. Yeni gelenler için free olması ve çok sayıda müzik olması vurgusu ile mesaj gayet etkili görünüyor.

 

NetFlix ”Call To Action” Örneği

Netflix’te CTA ile mesajını milyonlara duyuran bir platform. Mesajı ise açık ve basit; ‘’Watch Anywhere. Cancel At Any Time’’ ve ‘’Watch Free For 30 Days’’. Mesajlarında izleyicilere bir rahatlık sunuyor ayrıca 30 günlük deneme de sunarak başlamalarını sağlıyor.

 

Call To Action Hangi Alanlarda Kullanılabilir?

 

CTA daha çok mail bültenlerinde, okunması istenen yazılarda, blog postlarda, banner reklamlarda bir buton üzerinde olabilir.

Hangi alanda kullanmak isterseniz isteyin, dikkat etmeniz gereken mesajınızın doğru bilgiyi içeriyor olması ve net bir şekilde ifade ediliyor olmasıdır.

 

 

Plaza Cubes Sanal Ofis & Hazır Ofis Kiralama Sistemleri.

Diğer Yazılar

 • SİZİ ARAYALIM

  Müşteri Adayı Kaynağı
  Müşteri Adayı Kaynağı Detay
  Müşteri Adayı Durumu
  Paket